Лариса КІТ

Ми продовжуємо знайомити вас з проектами переможців конкурсу науково-дослідних робіт молодих учених. Сьогодні представляємо проект групи науковців факультету радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем «Розробка динамічних плазмово-рідинних систем з метою підвищення ефективності використання природних енергоресурсів».

Готувати проект до подачі на конкурс науковці почали 2014 року, коли спалахнув Донбас, і стало зрозуміло, що енергетична незалежність України опинилася під загрозою. Тож за           пропонований метод реформування вуглеводнів у синтез-газ став  їхньою відповіддю вимогам часу:
– Ми вирішили використовувати вуглеводні рослинного походження для виробництва синтез-газу, який можна спалювати з отриманням теплової чи електричної енергії, – розповідає автор проекту, завідувач науково-дослідницького сектору теорії та моделювання плазмових процесів Олег Недибалюк.
Отриманий синтез-газ за своєю калорійністю близький до природного газу, але ж наскільки дешевший! А принцип використання саме відновлювальних вуглеводнів, узятий молодими вченими за основу, дедалі ближче підводить нас до загальносвітових тенденцій сталого розвитку. Адже людство вже кількадесят років поспіль використовує природні ресурси в півтори рази швидше, ніж вони здатні відтворюватися.
Свій генератор синтез-газу університетські радіофізики «заправляють» рослинною олією (біоетанол для нього теж підходить), в якості додаткових реагентів використовують тільки воду й повітря. А далі – лише принципові особливості технології. Аналогів у світі чимало, але саме цей конвертор на два порядки перевищує відношення енерговмісту синтез-газу до витраченої на його генерацію електроенергії.
Собівартість газу, отримуваного за методом молодих учених, залежатиме в першу чергу від вартості сировини. Найбільш відома з них – ріпак, посіви якого впродовж останніх десятиліть в Україні дедалі зростають. Щоправда, вирощують його поки що переважно на експорт (для європейської енергетики ріпак давно вже рослина стратегічна).
Отриманий газ науковці випробовували на 20-кіловатному водонагрівальному котлі, надалі планують вивести на виробничі потужності Дарницької ТЕЦ.
Окрім енергетичних потреб синтез-газ може слугувати сировиною для синтезування спиртів чи високооктанового бензину. Згадаймо, що під час Другої світової війни аналогічне синтетичне паливо, отримане з вугілля, майже повністю покривало потреби німецької техніки.