На запрошення проректора з міжнародних зв’язків Краківського технологічного університету професора Даріуса Богдала  представники Київського університету – начальник управління міжнародного науково-технічного співробітництва та інноваційних технологій, професор В.А.Заславський  і завідувач кафедри експериментальної фізики, професор  В.М.Ящук нещодавно відвідали Краківський  технологічний університет імені Тадеуша Костюшка (відомого ще як «Краківська політехніка») з метою активізації наукових та освітянських зв’язків у рамках Угоди про співробітництво між нашими університетами. Цю Угоду підписали чотири роки тому наш ректор академік Л.В.Губерський та ректор Краківської політехніки професор Казимир Фуртак.

 КраковПідґрунтям  Угоди було попереднє плідне наукове співробітництво  кафедри полімерів Краківської політехніки та кафедри експериментальної фізики нашого університету.

За останні роки (з моменту підписання Угоди між університетами) відбулися разючі прогресивні зміни в Польщі і, зокрема, в Краківському технологічному університеті. У нас очі розбігалися, коли відвідали кафедру полімерів (тепер це кафедра біотехнології та фізичної хімії), в якій ми були чотири роки тому. Їхньому комплектові спектроскопічних приладів могли б позаздрити досить престижні лабораторії  університетів високорозвинутих країн. Варто зазначити, що тематика наукових досліджень кафедри досить близька до тематики кафедри експериментальної фізики та кафедри хімії високомолекулярних сполук. Передусім це стосується органічної електроніки, де чільне місце займає проблема створення так званих OLED (органічних світловипромінюючих діодів чи пристроїв). Тема надзвичайно актуальна, адже відомо, що 20-30 відсотків генерованої електроенергії в розвинутих країнах витрачається на освітлення. Застосування OLED, а точніше WOLED  (білих OLED) може привести до скорочення цих енерговитрат до 1 відсотка (в 30 разів менше). Важливими напрямами цієї тематики є  розробка гібридних органічно-неорганічних сонячних елементів з високим коефіцієнтом корисної дії, а також молекулярної наноелектроніки, фундаментальним завданням якої є створення базових елементів електроніки на молекулярному рівні (молекула-діод, молекула-транзистор, молекула-фотовольтаїчний елемент тощо).

У ході візиту були  плідні зустрічі  та дискусії з  деканами фізичного, хімічного факультетів, директором інституту комп’ютерного моделювання професором Мареком Станусжеком та професором інституту комп’ютерних наук Станіславом Дроздзом, співробітниками інноваційного центру університету. Вони висловлювали думку про доцільність спеціалізованих міжуніверситетських міждисциплінарних конференцій для тіснішого та пліднішого співробітництва, обміну матеріалами для експериментальних досліджень та публікацій, про можливості реалізації мобільності для  викладачів та науковців, аспірантів і студентів.

Вражає економічна активність у Польщі: будівництво нових доріг та об’єктів альтернативної енергетики, офісів та різноманітних центрів, великі масиви вітросилових установок, які раніше бачили лише в Німеччині чи Голландії. Всю дорогу від Перемишля до Кракова ми дивилися на грандіозне будівництво доріг (залізничної та автобану), за участі великої кількості потужної техніки, матеріалів та працівників  (яка велика кількість робочих місць!). Уже готові ділянки доріг виглядали так, як це прийнято в Австрії та інших європейських країнах (з антишумовими екранами, місточками, розміткою та привабливими кольорами).

Усе це «Унія» (тобто Євросоюз), говорили нам польські співрозмовники, сама Польща була б на це не спроможна. Згадуються слова шановного професора Яна Пелічковського, який кілька років тому сказав: «Якби наш президент не втягнув нас силою в Європу, у нас було б ще гірше ніж у вас в Україні».

Тепер по суті переговорів з нашими польськими колегами. Факультети Краківської політехніки за напрямами діяльності близькі до відповідних факультетів нашого університету (це фізичний, хімічний та інститут комп’ютерного моделювання) і зацікавлені в співробітництві з нами в галузі науки та освіти. Обговорювалися питання обміну викладачами та участь у Європейських наукових проектах. Кроками до реалізації цих можливостей є:

1. Проведення міжуніверситетської міждисциплінарної наукової конференції, що дасть змогу фахівцям наших університетів «відчути» взаємні проблеми та можливі спільні напрями досліджень. Це ініціатива ректорів університетів Казимира Фуртака та Л.В.Губерського. Для реалізації цього кроку створено ініціативну робочу групу.

2. Проректор з міжнародних зв’язків, завідувач кафедри біотехнології та фізичної хімії Краківської політехніки, професор Даріуш Богдал запропонував нашому університетові взяти участь у підготовці інтердисциплінарного проекту з обміну викладачами, науковцями, аспірантами та студентами. Цей проект буде подано на конкурс для фінансування Європейською комісією. Його отримання та виконання сприятиме тіснішому співробітництву, даватиме можливість бути  учасниками в Європейських науково-дослідних консорціумах та проектах.

Завершуючи, хочемо закликати колег до активної позиції, незважаючи на тривожну ситуацію в країні.

Як сказав Президент Петро Порошенко: «Треба однією рукою відстрілюватися, а другою – робити справу».

В.Ящук,

В. Заславський