У 2015 році Астрономічній обсерваторії університету виповнюється 170 років. Ця дата пов’язана із закінченням будівництва головного корпусу обсерваторії (архітектор – Вікентій Беретті) та введенням його в експлуатацію. Як структура університету обсерваторія працює від 1835 року, а її перший директор В.Ф.Федоров призначений на цю посаду 1837 року.

З нагоди 170-річчя Астрономічної обсерваторії наприкінці травня відбулася міжнародна наукова конференція «Астрономія та фізика космосу в Київському університеті». Відкрив конференцію проректор з наукової роботи С.А.Вижва, який привітав учасників та передав вітання від ректора університету академіка НАН України Л.В.Губерського. У вітальному слові відзначено важливий внесок науковців і викладачів Астрономічної обсерваторії, кафедри астрономії та фізики космосу в дослідження з різних напрямів астрономічної науки і підготовку кваліфікованих кадрів. Так, за роки після Другої світової війни університет випустив понад 670 фахівців-астрономів, серед випускникiв кафедри 38 докторів наук, 177 кандидатів, академіки НАНУ,  члени-кореспонденти НАНУ, 7 лауреатів Державної премiї УРСР та України.

Астрономи університету підтримують усі кроки з об’єднання досліджень у різних установах і входження до міжнародних наукових проектів. Упродовж 5 років діє угода між Головною Астрономічною обсерваторією НАН України і Київським університетом про створення науково-навчального комплексу з астрономічних і космічних досліджень. У рамках цього об’єднання успішно працюють спільні лабораторії астрофізики та  атмосферної оптики. Розпочато співпрацю з відділом фізики Сонця, тривають роботи з астрометрії та кометної астрономії.

Зовсім недавно з ініціативи нашого університету  Україну прийняли до міжнародного наукового проекту (СТА-колаборації), який має на меті побудову та експлуатацію масиву черенковських телескопів для досліджень джерел гама-випромінювання в діапазоні 10-100 ТеВ, що раніше не досліджувався. У рамках співпраці за цим проектом подано заявку на грант Horizon 2020.

Серед важливих подій минулого року – посадка космічного апарата Європейського космічного агентства “ROZETTA” на комету Чурюмова-Герасименко, отримання двох премій Президента України для молодих учених.

На конференції зроблено понад 80 доповідей науковців, аспірантів і студентів нашого університету і працівників 25 наукових установ з 11 країн світу.

 

В.ЄФИМЕНКО,

 

 

директор Астрономічної обсерваторії