stor-3«Для науки немає кордонів, а наукові розробки та дослідження є фундаментальними для розвитку всього суспільства. Важко уявити, скільки новітніх розробок відбувається щодня і скільки ще неймовірного попереду!» – з такими словами звернулося Представництво ООН в Україні до вітчизняних науковців напередодні Міжнародного тижня науки і миру.  За рішенням Генеральної Асамблеї ООН від 6 грудня 1988 р. він проходить в усіх країнах світу щороку впродовж третього тижня листопада.

Університетській науці у Міжнародний тиждень науки та миру приділили особливу увагу, вона стала предметом дискусій на всіх рівнях.
16 листопада 2016 року Президент Спілки ректорів ВНЗ України, ректор КНУ імені Тараса Шевченка Леонід Губерський виступив на парламентських слуханнях на тему «Про стан та проблеми фінансування освіти і науки в Україні»:
– Нові технології можуть створити лише нові знання, а нові знання продукує виключно якісна освіта та ефективна наука, – наголосив ректор із парламентської трибуни. (З повним текстом виступу можна ознайомитися за посиланням http://www.univ.kiev.ua/news/8190)
Активно відзначали тиждень науки на факультетах та в інститутах Університету: проводили публічні лекції та наукові шоу для слухачів різного рівня підготовки  (від молодших школярів до потенційних інвесторів), розпочали безкоштовний курс лекцій із фізики для підготовки до ЗНО. Молоді науковці провели щорічну конференцію «Об’єднані наукою: перспективи міждисциплінарних досліджень». Активно цікавилися досягненнями університетської науки представники Міністерства оборони України, закликали до співпраці на новому Шовковому шляху представники делегації КНР.
Наймасштабнішою подією Тижня науки став Фестиваль інновацій КНУ, проведений за ініціативи Наукового парку «Київський університет імені Тараса Шевченка», який поєднав інтереси науковців, влади, інвесторів і юних стартаперів.
Фестиваль відкрився Міжнародним форумом «Інтелектуальна власність та інновації», учасники якого обговорювали шляхи реформування відповідної сфери в Україні та вивчали закордонний досвід захисту інтелектуальної власності. Гості форуму оперували цікавими й несподіваними (для непідготовленого слухача) поняттями: інноваційна екосистема, «вау-ефект» і «мамонтопланірка». Наприкінці дня всім захотілося  «потрапити до експертизи інвестора» або ж одразу до «зони банківських портфелів».

Побачити «блокбастер»
на етапі ідеї

Під спалахи телекамер кількох каналів почався наймасовіший другий день Фестивалю. Його учасників, спонсорів та партнерів вітали ректор Леонід Губерський, голова Київської обласної державної адміністрації Олександр Горган, представники Міністерства освіти та науки України:
– Без інтенсивного впровадження інновацій сьогодні Україна як держава просто приречена на повний колапс, – підкреслив у своєму виступі Олександр Горган. – Практично в усіх сферах суспільного життя Україна потребує проривних рішень.
Саме такі рішення пропонували учасники конкурсу інноваційних проектів – як молоді, так і вже добре відомі своїми дослідженнями науковці. Присутні в залі представники бізнесу могли переконатися у перевагах нових біоцидних препаратів для обробки бинтів, системи моделювання засобів реабілітації хворих, дискретної металокерамічної броні чи відрізнити оригінал від фальсифікату за допомогою «електронного носа».
Ідеї одразу не сприймалися на віру, час від часу спалахували дискусії. Членів журі (до нього увійшли представники спонсорів та партнерів Фестивалю) цікавило все: наскільки патентоспроможний продукт, нюанси його доклінічних досліджень, які показники бралися для порівняння результатів тощо.
Наші науковці виявилися готовими захищати свої ідеї, хоча подекуди їм бракувало переконливості щодо комерційних зисків власних проектів. Напевно, у таких дискусіях і загартовуються подібні вміння.

3-strСтарший хімік-аналітик наукового центру ТОВ «Юрія-Фарм»
Марина Мигловець:
– Комерційні компанії найбільше цікавить, наскільки продукт може бути конкурентоздатним у майбутньому. Вони готові вкладати гроші – але в ідеї, які стануть блокбастером. Головне – побачити його на етапі ідеї. І важливо, що сьогодні є люди, готові розглянути такі проекти.
Впевненіше, попри юний вік, трималися наступного дня учасники конкурсу стартап-проектів. За найвищу оцінку компетентного журі змагалися 17 команд, кожна з яких представляла свій проект рішення. Ефективна система пошуку текстових збігів, портал із підбору репетиторів, прилад для дистанційного вирощування домашніх рослин, соціальна мережа для обміну викликами, асистент математика, мобільний додаток «Моя поліція» та багато інших стартапів взяли участь у змаганні. І нехай ці проекти далеко не настільки масштабні, як були у науковців напередодні, вони можуть принести маленький, але стабільний прибуток уже завтра.
Чимало нинішніх топ-компаній світу були засновані студентами. Не виключено, що саме на першому Фестивалі інновацій КНУ зробили свої серйозні заявки на успіх майбутні українські видатні підприємці.