881. ІМВ та університет були для мене часом зростання, викликів і переосмислення багатьох речей. Тут я почав дізнаватися про те, як працювати з юридичними документами, як взагалі осмислювати інформацію, вирішувати ті чи інші конкретні справи, як захищати права. Дуже пощастило з тим, що у нас викладало чимало видатних людей. Мислення, закладене тоді, залишається зі мною навіть коли я того не усвідомлюю. Сама змога підійти до права з точки зору міжнародного контексту мала надзвичайно велике значення, це дуже розширювало твій кругозір і дозволяло не лише працювати з власною логікою розуміння аргументації, а й над міжнародним елементом. Дуже велике значення мали й ті люди, з якими у мене була нагода (і багато у чому привілей) спілкуватися протягом тривалого часу. Багато з ким я досі підтримую спілкування і дружбу. Сподіваюся, це на все життя!
2. Пам’ятаю свої відчуття, коли оголошували список тих, хто пройшов співбесіду – це було ще до початку навчання. Цей момент оголошення і відчуття того, що я стану частиною чогось більшого, того, що має свою історію і напевне змінить мене – були дуже яскравими.
Найсильніше враження за роки перебування в ІМВ справили люди, які мене оточували. Зрозуміло, вони були різні – і серед студентів, і серед викладачів. Стосунки з деякими людьми стали надзвичайно формуючими, критичними і важливими для мене.
Яскраві враження залишилися від участі у судових дебатах, в англомовній постановці п’єси Агати Крісті «Мишоловка». Остання була винятковою річчю, якої до нас не робили.
3. О, їх було стільки! Якщо я почну згадувати, може бути великий список і, можливо, коли згадаю одних і не згадаю інших, це буде несправедливо. Тому обмежуся тим, що скажу про Миколу Миколайовича Гнатовського – він став моїм науковим керівником і другом, наставником і багатьма іншими іпостасями у моєму житті. Ми познайомилися ще коли він у мене не викладав, на конкурсі читців поезії, де Микола Миколайович був у журі. Потім я прийшов до нього за якоюсь допомогою. Пам’ятаю, наскільки тепло він мене зустрів. Це тепло й усмішка мені так запам’яталися і дали надзвичайно багато мотивації, підтримки і віри. Здавалося б, отакі маленькі, точкові речі можуть кардинально змінити твоє самосприйняття і твоє життя. Дуже вдячний Миколі Миколайовичу за всю ту підтримку, яку я мав і маю відтоді.