БаницькийНа підготовчому відділенні відповідно з програмою профорієнтаційних заходів викладач математики Р.Р.Баницький організував і провів круглий стіл на тему «Цікаві факти про числа».

У заході взяли участь слухачі підготовчого відділення поточного навчального року – абітурієнти природничих факультетів, випускники, викладачі.

Під час роботи круглого столу лектор поставив собі за мету пояснити учасникам такі математичні поняття й проблеми, як роль простих чисел у математиці, алгоритм знаходження простих чисел, а також розповів про історію виникнення простих чисел, назвав імена вчених, які займалися вивченням їх.

Цікавою для молодих людей, які ще не зовсім визначилися з майбутньою професією, була інформація про розподілені обчислення, проекти, які дають змогу всім охочим застосувати потужності своїх комп’ютерів для обрахунку тих чи тих складних наукових завдань.

Як відомо, існують дослідження, для вирішення яких необхідно перебрати сотні тисяч і навіть мільйони комбінацій. А якщо таких завдань також тисячі? Для вирішення їх застосовують потужні суперкомп’ютери. Проте таких суперкомп’ютерів одиниці, а наукових проектів, які потребують їхніх обчислювальних здатностей, вельми багато. Саме через це було придумано розподілені обчислення.

До проекту, який застосовує цей принцип, може долучитися будь-яка людина в світі, що має доступ до мережі Інтернет. Завантаживши невеличку програмку, клієнт-користувач створює свій акаунт і обирає проект, у якому бажає взяти участь. Таких проектів дуже багато і в різних галузях науки, тому вибір залишається за Вами. Далі клієнт завантажує завдання і береться до розрахунків. Після закінчення результати надсилаються на сервер, і завантажується нове завдання. За кожне вирішене завдання учасник проекту отримує певну кількість балів або гроші (від однієї до сотень тисяч доларів США). За величиною суми здобутих балів і гонорару визначається позиція учасника проекту в рейтингу добровольців. Крім цього, брати участь у науковому проекті можна і в команді, наприклад, у команді України.

Оскільки таких волонтерів, які надають свої комп’ютери для вирішення наукових завдань, є чимало, то всі вони разом за розрахунковими здатностями навіть перевершують найпотужніший сучасний комп’ютер.

Різноманітність проектів дає змогу зробити свій внесок у розв’язання таких питань, як розвиток медицини в боротьбі з невиліковними хворобами сучасності, пошук позаземних цивілізацій, вивчення дальших змін клімату тощо. Та на круглому столі йшлося про математику.

Тож з метою залучення математиків-початківців до міжнародної спільноти волонтерів-науковців викладач Р.Р.Баницький запропонував кілька математичних проектів, зокрема тих, у яких бере участь він сам. Це GIMPS (Great Internet Mersenne Prime Search) та Prime Grid.

Ці проекти спрямовані на пошук простих чисел. Прості числа становлять великий інтерес для математиків, оскільки, в першу чергу, відіграють центральну роль у криптографічних системах, що використовуються для комп’ютерної безпеки. За допомогою вивчення простих чисел можна дізнатися, скільки часу потрібно, щоб зламати шифрування коду, а отже, визначити, чи є поточна схема безпечною тощо.

Олена САПОЖНИКОВА