У галереї головного корпусу університету відбулася фотодокументальна виставка під назвою «Диктатура і демократія в епоху крайнощів».

Автори виставки – директор мюнхенського Інституту сучасної історії професор доктор Андреас Віршінґ і його колега доктор Петра Вебер.

У результаті наукової співпраці представників Посольства Федеративної Республіки Німеччини в Києві та професорів історичного факультету університету Сергія Стельмаха та Івана Патриляка, цю виставку подарували німецькі колеги нашому університетові.

Увазі відвідувачів були представлені численні фотодокументи з різних європейських архівів, які презентують короткий огляд історії Європи XX століття, розповідають про вікове драматичне протистояння свободи й тиранії, демократії й диктатури.

Експозиція виставки складається з 25 тематичних блоків, серед яких такі розділи: «Первинна» катастрофа XX століття. Початок нової епохи. Революційний злам у Німеччині. Крихкий мир. Відступ демократії. Сталінський Радянський Союз. Фашизм в Італії. Виклик: світова економічна криза. Крах німецької демократії. Націонал-соціалісти при владі. Курс на нову війну. Друга світова війна. Винищувальна війна на Сході. Переслідування й убивство європейських євреїв. Рух Опору проти націонал-соціалізму. Закінчення війни та новий лад. Демократія на Заході, диктатура на Сході. Холодна війна в поділеному світі. Повстання в східному блоці. Економічне змагання систем. Процес лібералізації в Західній Європі. Політика розрядки. Мирні революції. Злам, прорив, новий початок. Європа як виклик.

Метою виставки є всебічне висвітлення й осмислення причин, історії та наслідків комуністичних диктатур у Німеччині та інших країнах Європи.

Епізоди останніх 100 років з історії Європи, які висвітлює ця виставка, красномовно переконують, що об’єднаній і соціальній Європі немає нині альтернативи. Порівнюючи численні жахи європейської історії XX століття, необхідно вирішувати всі проблеми сучасності мирним шляхом, особливо зараз, коли Україна виборює свою незалежність.

 

Людмила Круглова,

кандидат історичних наук,

головний зберігач фондів

Музею історії КНУ