кру 1Леся Сакаль-Лісніченко.

Цьогоріч виповнюється 103-тя річниця бою під Крутами, в якому українські юнаки стримали наступ чисельно більшого війська більшовиків на Київ. Представники КНУ взяли участь у низці урочистостей на пошанування пам’яті загиблих героїв, серед яких – і вихованці Університету Святого Володимира.

Бій під Крутами для українського народу став символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність. Урочисті пам’ятні заходи університетської громади розпочалися покладанням квітів до меморіалу пам’яті Героїв Крут (залізнична станція Крути, Чернігівська область) представниками Військового інституту КНУ. Адже саме тут кувалася незалежність, і, як зазначає Іван Патриляк, декан історичного факультету КНУ, «знаменитий бій поблизу залізничної станції Крути був одним із найбільш героїчних і найбільш трагічних епізодів Української революції 1917–1921 років. Цей бій став легендою вже у 1918-му році, за часів, коли відбувалося перепоховання вихованців Юнацької школи й Студентського куреня, котрі загинули під Крутами».

Студенти й співробітники Університету також ушанували крутян покладанням квітів до Пам’ятного Хреста на Аскольдовій Могилі. За дослідженнями, які проводилися у 2015 році, на Аскольдовій могилі похованими залишаються останки 7 вояків. У пам’ять про розстріляних українців тут було висаджено липову алею. Кожне дерево названо іменем полеглого героя-українця. Звертаючись до присутніх на Аскольдовій могилі, в.о. ректора КНУ Леонід Губерський зауважив, що «пам’ять про молодих героїв невмируща. Вона вічно житиме в наших серцях та вже закарбована в генах мужніх і сміливих вояків, які сьогодні зі зброєю в руках боронять українські землі на сході України. Ми маємо розповідати історичну правду про непереможну силу українців, плекати в душах дітей любов до Батьківщини. Ніхто не відбере права українського народу жити на власній землі».
Українців під Крутами загинуло, за різними оцінками, 70-100 осіб. На сьогоднi достеменно вiдомi прiзвища 20 з них, серед закатованих героїв – і студенти Київського унiверситету Святого Володимира: Олександр Попович, Володимир Шульгин, Микола Лизогуб, Микола Божинський-Божко, Лука Дмитренко, Андрiїв.
Ще одним місцем пам’яті для громади КНУ є Державний історико-меморіальний Лук’янівський заповідник з місцями поховання вояків-крутян. Групу студентів, викладачів і співробітників факультету інформаційних технологій, історичного факультету та Інституту міжнародних відносин КНУ супроводжувала Оксана Карпусь, провідний інженер відділу охорони та збереження пам’яток Лук’янівського заповідника. На Лук’янівському кладовищі є могили двох вихованців Університету Святого Володимира – Володимира Шульгіна (1894–1918 рр.) та Володимира Наумовича (1894–1918 рр.).
Громада КНУ поклала квіти до місць поховань загиблих у боях за Україну студентів Шевченкового університету, а героїчний чин української молоді було вшановано символічною хвилиною мовчання й доброю згадкою про полеглих юнаків.