1_dc7b1Лариса КІТ

Когорта лауреатів Державної премії України в галузі науки і техніки університету поповнилася нашим колегою. Професор Астрономічної обсерваторії  університету завідувач відділу астрофізики Валерій Жданов у складі авторського колективу отримав Державну премію України в галузі науки і техніки  2014 року (Указ Президента підписаний 8 грудня 2015 року) за роботу “Будова та еволюція Всесвіту на галактичних та космологічних масштабах, прихована маса і темна енергія: теоретичні моделі та спостережні результати”.
Темну енергію – нову фізичну сутність,  яка «розпирає» простір між галактиками і спричиняє прискорене розширення Всесвіту,  –   відкрито наприкінці ХХ століття. Природа її невідома. Вона не подібна до всього, з чим досі мали справу фізики та астрономи в царині зір і галактик.Над її розгадкою працюють колективи вчених різних країн світу, формуються програми досліджень. Наукові фонди Європи та Америки фінансують їх як найбільш пріоритетні, оскільки їхні результати надважливі –  хоч для теорії еволюції зірок, галактик і Всесвіту як цілого, хоч для теорії елементарних частинок та фундаментальних взаємодій. Упродовж наступних десяти років планується ввести в дію кілька телескопів нового покоління, за допомогою яких точність визначення рівняння стану темної енергії буде доведено до одного відсотка (сьогодні вона становить близько 20%).
В Україні такі дослідження проводять невеликі наукові групи в кількох національних класичних університетах, серед яких і наш університет.
Увага держави до таких робіт дає підстави сподіватися, що здобутки українських науковців у цій галузі не тільки цитуватимуть у ретроспективних оглядах розвитку проблеми – вони  перебуватимуть на передньому краї науки, примножуючи наші знання про фундаментальні властивості світу, в якому ми живемо.