Людмила ЧЕКАЛЕНКО,
історичний факультет

Початок дипломатичній службі сучасної України було покладено з проголошенням незалежної держави Українською Центральною Радою і Українською Народною Республікою. 22 грудня 1917 року почав діяти Генеральний секретаріат у міжнародних справах, який очолив Олександр Шульгин. На ознаменування цієї події 22 грудня Україна відзначає День дипломата.
Сучасники характеризували О. Шульгина як розумного, досвідченого знавця своєї справи і вмілого переговорника з іноземними представниками. Гетьман Павло Скоропадський, який доклав значних зусиль до розбудови української державності, зокрема і дипломатичної служби, у спогадах згадував про цю непересічну особистість: «Шульгин, людина, яку я дуже поважаю, вищою мірою порядна, служив міністром іноземних справ при Раді».
Додамо, що за правління гетьмана Павла Скоропадського було українізовано Київський, Харківський та Одеський університети, а також Київську політехніку, відкрито спеціальну школу підготовки консулів. Для молодих учених, що мали вдосконалювати свої знання за кордоном, засновано 30 стипендій, на які виділялося 150 тис. крб.
Восени 1959 року в Нью-Йорку на ювілейних зборах Олександр Шульгин звернувся до представників української та світової громадськості: «Непереможною є воля сорокамільйонного українського народу до державності, незалежності, соборності. Ті чужі сили, що з цим не рахуються, рано чи пізно програють справу… Всесвітні держави, засновані на насильстві та поневоленні, завжди кінець-кінцем зникають… І прийде час, коли ми святкуватимемо наші національні свята не на чужині, а на славному київському майдані під дзвони святої Софії».
Доленосними стали слова першого міністра закордонних справ України Олександра Шульгина. Здійснилися мрії низки поколінь. Творчо працює Київський національний університет імені Тараса Шевченка, готуючи достойну зміну фахівцям-дипломатам.