биологиЦентр комунікацій

В унікальній лабораторії мікроскопії, обладнаній апаратурою від лідерів світового ринку цифрової оптики, проходять з нового навчального року практичні заняття для студентів ННЦ «Інститут біології та медицини». Це перша навчальна лабораторія такого класу в Україні. Вона складається з кількох компонентів: мікроскопа дослідницького рівня Axiolmager А2 із системою спільного спостереження на 11 осіб і цифрового класу на базі мікроскопів Primo Star HDCam від компанії Carl Zeiss.
Урочисте відкриття навчальної лабораторії, у якому взяли участь проректор Віктор Мартинюк, директор ННЦ Людмила Остапченко та керівний директор фірми ОПТЕК барон Ніколас фон Корф, завершилося блискучим майстер-класом із використання нової техніки від лікарів та науковців. Саме під час нього численні запрошені гості й співробітники Інституту переконалися у нескінченних можливостях лабораторії для навчального та дослідницького процесів.
Зображення на предметному склі викладача, який сидить за мікроскопом Axiolmager А2, можуть одночасно бачити до 15 студентів. Окрім цього, воно демонструється на великому екрані. Зображення настільки високої якості, що можна побачити не тільки окремий нейрон, а й дендрити та навіть синапси в ньому!
– Студентам важко пояснювати все на статичних картинках, – відзначає завідувач відділення патанатомії Національного центру раку Михайло Кротевич, який демонстрував на новому обладнанні клінічний випадок зі своєї практики. – Зображення має бути «живим». Ба більше, така система може змінювати його й давати сумарну картинку, що дозволяє встановити діагноз.
– Дуже важливо, щоб і студенти, і викладач не тільки бачили одну й ту ж картинку, а й дивилися в ту саму точку, – підкреслює завідувач патологоанатомічним відділенням клінічної лікарні № 10 Євген Дейнека. – Такий метод принципово змінює процес навчання.
– Із екрану ноутбука я можу контролювати, чим займаються (або не займаються) саме зараз студенти на своїх мікроскопах, – підкреслює доцент ННЦ Андрій Пустовалов. – Якщо хтось із них знайшов цікаве місце у своєму зображенні, я можу вивести цей фрагмент на великий екран, аби продемонструвати всім.
– Такий клас можна використовувати не тільки для навчання, – відзначає завідувачка кафедри фундаментальної медицини Інституту Вікторія Хоперія. – Тут можна проводити консиліуми, наукові конференції, перекваліфікацію та післядипломне навчання лікарів. Це ще один крок до того, аби зробити наш Університет центром поширення знань, у якому будуть акумулюватися найкращі досягнення наукової думки. Розпочата в ННЦ «Інститут біології та медицини» за ініціативи та активної підтримки ректора Леоніда Губерського програма підготовки студентів-медиків отримала не лише сучасне обладнання, а й могутній поштовх для подальшого розвитку. Це не залишає жодних сумнівів у тому, що розбудова медичного напряму в КНУ буде успішною.