Львів, 1990Олександр НАДТОКА,
історичний факультет,
учасник бойових дій

Цього року відзначаємо знаменну дату – 100-річчя обʼєднання Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки (1919–2019) в одну соборну державу, в один політичний організм відродженої нації. З днем 22 січня повʼязано ще один історичний чин – прийняття ІV Універсалу (1918 р.), яким проголошувалася незалежність України.
Так і йдуть ці дві події разом в історії народу – проголошення національної свободи та національної єдності в умовах напруженої та кровопролитної боротьби Української революції 1917–1921 рр. Це знаменно, бо свобода є необхідною умовою справжньої єдності, а єдність відкриває шлях у майбутнє. Вважаємо, що з погляду традицій державності 22 січня є основоположною пам’ятною датою в календарі українського державника. Сто років тому наші предки виборювали свободу в умовах війни з більшовицькою Московією, яка ненавиділа і винищувала все українське, та нині вже пʼять років ми захищаємо наші права і свободи від путінської Росії, ведучи відлік боротьби з дня початку інтервенції ворога до Криму – 20 лютого 2014 року. Сто років тому шлях до свободи відкрила революція, і в наш час бачимо, що Революція Гідності 2013–2014 рр. безповоротно змінила політичну ситуацію у Східній Європі, вирвала Україну з-під впливу імперської Росії.
Це епічні сюжети початку ХХ і ХХІ століть, картини екзистенційної боротьби добра і зла, правди і брехні, благородства і ницості, свободи і рабства. Ціна перемоги чи поразки в цій боротьбі для українців – свобода і гідний рух уперед або ж національна катастрофа і новий геноцид української нації, а після нас й інших вільних народів західного прикордоння.
До 100-річчя проголошення Акта злуки УНР та ЗНР Україна отримала Томос і власну автокефальну церкву. Тож пильнуймо і не забуваймо про особистий внесок до святої справи перемоги над агресором – у військовій, волонтерській, просвітницькій діяльності. І дуже важливо – цінуймо наші нинішні здобутки! Адже ми вже пʼять років дотримуємося власного військово-політичного і світоглядного курсу і не поступаємося сильному ворогові, пʼять років успішно будуємо національну армію та силові структури, забезпечуємо цивілізоване і впорядковане життя в тилу, а головне – ми маємо перспективу, маємо майбутнє. І ми маємо воїнів, які кожного дня буквально своїми тілами прикривають нашу свободу, мир для наших дітей та рідних, спокій і мирну працю, зміцнюють нашу надію, віру і любов до рідної землі.