Нещодавно співробітники Київського національного університету імені Тараса Шевченка брали участь у спільних наукових роботах  із Центром менеджменту та маркетингу в галузі наук про Землю Інституту геологічних наук Національної Академії Наук України, Інститутом геофізики ім. С.І. Субботіна та Національним антарктичним науковим центром.

У рамках цього співробітництва кафедра геоінформатики геологічного факультету взяла участь у розробці методики та апаратури для дослідження напруженості електричного поля Землі і спостережень за змінами електропровідності повітря. Ідеолог наукових робіт із дослідження електричного поля Землі – завідувач  кафедри геоінформатики, член-кор. НАН України, професор  М.Я.Якимчук.

Ця робота дістала продовження участю асистента кафедри геоінформатики, заступника декана геологічного факультету з навчальної роботи Всеволода Демидова у складі сезонної 19-ї Української антарктичної експедиції на станцію «Академік Вернадський». Дослідження відбуваються за підтримки  Інституту геофізики ім. С.І. Субботіна, а саме завідувача відділу ІГ НАНУ, доктора геол. наук В.Г.Бахмутова. Це, безумовно, збагачує співпрацю між КНУ і НАНУ.

 

 


Під час сезонної експедиції В.К.Демидов займався установкою і налагодженням індикатора-приставки до персонального комп’ютера для досліджень напруженості електричного поля Землі і спостережень за змінами електропровідності нижніх шарів атмосфери.

 

я

 Експедиція тривала з 27 березня до 20 квітня 2014 р. Під час експедиції відбувалася зміна загонів зимівників 18-ї та 19-ї Української антарктичної експедиції, та сезонні наукові дослідження. Основними напрямками наукових інтересів українських зимівників є геолого-геофізичні, гідрометеорологічні, геокосмічні та біологічні дослідження.

Проведені роботи набувають особливого значення не лише завдяки унікальності природної антарктичної лабораторії, в якій проводилися дослідження та працюють наші вчені, але й широким науковим контактам, що виникають протягом експедиції, зокрема з дослідниками інших країн.

Апаратура, що була встановлена й почала працювати на станції, обслуговуватиметься учасником 19-ї Української антарктичної експедиції Дмитром Литвиновим, який, до речі, неодноразово брав участь в антарктичних експедиціях і має досвід проведення наукових досліджень у таких умовах. Наукові дані, отримані протягом зимівлі експедиції, збагатять базу даних поля атмосферної електрики Землі спостереженнями українських учених. Побажаємо всім нам успіхів.

 

В.Демидов,

заступник декана геологічного факультетуАнтарктида        

 

На фото:

 

В.Демидов та Д.Литвинов установлюють індикатор-приставку для досліджень атмосферної електрики на базі антарктичної станції «Академік Вернадський»