Улітку в рамках патріотично-освітнього проекту «Екстрені уроки історії» презентовано відеоурок та методичку для восьмикласників «Конотопська битва». Ініціювала проект громадська організація «Не будь байдужим», співавтор проекту – доцент історичного факультету нашого університету Олексій Сокирко, консультант – учитель гуманітарного ліцею КНУ Яків Гольденберг, участь у розробці взяли відомі музиканти, письменники, журналісти.

«Екстрені уроки історії», на думку авторів проекту, потрібні перш за все для того, щоб протидіяти історичній амнезії, виховувати юних героїв. Якби в школах України впродовж попередніх десятиліть історія подавалася цікаво й україноорієнтовано, то українська ідентичність політиків, військових, міліціонерів та журналістів була б більш виразною, а країна не втратила б Крим.

Саме Конотопську битву активісти вибрали не випадково. Адже це перший повномасштабний воєнний конфлікт України та Росії, коли українці та кримські татари розбили 100-тисячну армію царя Олексія Михайловича. А в шкільних підручниках про неї розповідається побіжно.

– До того ж автори цих підручників залишили багато фрагментів, сформованих ще в радянські часи, – розповів на презентації проекту Яків Гольденберг. – Вони виходять з того, що Конотопська битва – це епізод. Шкільна програма дуже насичена, треба за один урок багато що встигнути, зупинитися на подіях Конотопської битви не так легко.

Події у фільмі показані в хронологічному порядку у вигляді карт з розташуванням військових сил, опису подій та постатей. Карти зроблені у вигляді популярних комп’ютерних ігор-стратегій.

– Тут є фото оригінальних речей, наприклад, мушкетів, шабель; є оригінальні портрети гетьманів, полководців, королів, царів; є іконографія тієї епохи. Ми зробили такий мікс для того, щоб для дитини це були не лише виключно «мурзілки», а щоб вона доторкнулася до оригінальних речей, – пояснює задумку авторів Олексій Сокирко.

«У військовій історії шальки терезів працюють дуже чітко: виграє сильніший. Під Конотопом козацьке військо та держава довели це своєю перемогою», – так голосом Фагота з гурту «Танок на майдані Конго» історики розповідають восьмикласникам історію.

Кількасот дисків із фільмом та методичок про Конотопську битву розвезли волонтери по школах Донбасу, Півдня та Слобожанщини (у першу чергу їх відправили саме туди), диски продовжують тиражувати вручну. Днями матеріали з’явилися у вільному доступі в інтернеті, що значно полегшує доступ до них учителям та дітям.