екскурс-1Ольга ЛЮБІЦЕВА,
професор,
географічний факультет

Цьогоріч екскурсознавча практика студентів спеціальності «туризм» була особливою.  Завдяки угоді про співпрацю з розбудови туризму в м. Києві, яку кафедра країнознавства та туризму КНУ уклала з Київською міською державною адміністрацією,  громадською спілкою «НОРТ», Всеукраїнською асоціацією гідів та ТОВ «Юніверсум-2000», під час «Євробачення-2017»  реалізовано проект під умовною назвою «Free tour».  Це короткі оглядові екскурсії тривалістю до 1,5 години, які проводять безкоштовно для всіх охочих. Такий формат ознайомчих екскурсій нині користується популярністю у багатьох туристичних центрах Європи: надавши відому інформацію, у туриста викликають інтерес до подальших, вже тематичних екскурсій. Тож ми вирішили, що Київ напередодні «Євробачення-2017»  може запропонувати гостям міста та киянам такий продукт.
Наші партнери здійснювали інформаційну  та організаційну підтримку, а кафедра забезпечувала екскурсоводів, якими стали студенти. Часу на підготовку було обмаль, тож були обрані три центри, від яких і навколо яких і формувалася екскурсійна програма: Софійська площа з оглядовою екскурсією історичним центром міста; Києво-Печерська лавра з екскурсією до будівлі Верховної Ради; Поділ з екскурсією від Контрактової до Поштової площі.
Що показав нам цей проект? Таку практику слід продовжувати і, оцінивши насамперед негативний отриманий досвід, рухатися в напрямку поглиблення фахової орієнтації студентів. Перенесення вивчення екскурсознавства саме на другий курс, підкріплення його методичною реальною практикою дає студентам можливість ранньої профорієнтації. Зараз ми працюємо над тим, щоб студенти, які пройшли таку практику і отримали відмінні оцінки, одержали відповідну кваліфікацію екскурсовода, а також право на розробку авторських екскурсій і проведення їх іноземними мовами.