СтудгвардіяУкраїнське студентство завжди було й залишається активною  соціально-політичною рушійною силою важливих суспільних процесів. Сьогоднішня студентська молодь гідно склала іспит з національної свідомості та громадянської зрілості не в дискусійних баталіях, а на барикадах Майдану. Адже Революція Гідності розпочалася саме зі студентського протесту.

Студенти Шевченкового університету завжди ставали на захист Батьківщини в часи воєнних лихоліть. У січні 1918 року зі студентів Університету Св. Володимира та Українського Народного Університету було сформовано “Курінь Січових Стрільців”, який згодом здобув безсмертну славу в бою з російсько-більшовицькою ордою під Крутами. У серпні та вересні 1941-го студенти Київського державного університету стали на захист столиці нашої країни проти німецько-фашистських окупантів. Сьогодні, коли держава перебуває в стані неоголошеної війни з Російською Федерацією, наші студенти активно включаються у волонтерський рух для допомоги війську, пораненим і вимушеним переселенцям із Криму та Донбасу. Чимало студентів захищають нашу державу зі зброєю в руках. На жаль, уже маємо втрати. 3 жовтня 2014 року при обороні Донецького аеропорту загинув студент Інституту філології, 19-річний боєць Добровольчого Українського Корпусу “Правого сектора” Святослав Горбенко (позивний – Скельд).

Як це було в часи минулих лихоліть, так відбувається й сьогодні: збройна агресія чужинців наштовхується на хвилю народного спротиву. Студентська молодь, як найбільш змобілізована частина суспільства, активно готується до захисту власної країни. Сподіватися на краще, але готуватися до найгіршого розвитку подій – так вирішили студенти нашого вишу на вічі, яке проводилося на території  студмістечка в березні 2014 року. Сьогодні ми не маємо морального права марнувати час, за який наш народ платить життями найкращих його синів. Саме тому, в квітні 2014-го ми розпочали проведення тренінгів із надання першої медичної допомоги під керівництвом інструктора з Товариства Червоного Хреста України. Згодом, за повної підтримки й сприяння ректора університету академіка Л.В.Губерського та проректора з науково-педагогічної роботи  професора В.А.Бугрова, розпочали заняття з військової підготовки на базі Військового інституту КНУ. Уже перша група студентів-гвардійців опанувала такі дисципліни: 1) матеріальна частина зброї та вогнева підготовка; 2) захист від зброї масового ураження; 3) тактична підготовка (на рівні роти); 4) військова топографія та орієнтування на місцевості.

Створення Студентської гвардії Київського національного університету імені Тараса Шевченка – це виключно студентська ініціатива. Вона включає в себе блок військової підготовки та цивільний блок, що ділиться на політичний відділ та відділ зв’язків з громадськістю. На базі Студгвардії КНУ наші активісти ініціювали створення резервного студентського батальйону. Ми долучилися до діяльності Центру координації роботи зі студентською молоддю щодо протидії військовій агресії та її наслідкам.

Головою Студгвардії є обраний на загальних зборах студент факультету радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем Сергій Васильчук.

Члени Студгвардії зобов’язалися набувати знань, умінь та навичок, необхідних майбутньому захисникові Вітчизни; опановувати основи цивільного захисту та першої медичної допомоги; надавати допомогу працівникам та студентам Університету у випадках надзвичайних ситуацій; спільно з особовим складом осередків цивільного захисту Університету проводити планові навчання зі студентами та працівниками Університету; у випадку загострення ситуації – здійснювати регулярне патрулювання території студмістечка, координуючи свої дії з правоохоронними органами та охороною студмістечка.

Усі охочі мають можливість пройти прискорений курс підготовки протягом місяця й набути первинних навичок поводження зі зброєю, ознайомитися з основами тактики ведення бою, захистом від зброї масового ураження, військовою топографією та орієнтуванням на місцевості, порядком дій цивільного населення під час військового протистояння. Двічі на тиждень відбуваються заняття з фізичної підготовки, щопонеділка – засідання історичного клубу, по середах збирається освітній клуб, зокрема клуб військової топографії, щосуботи проводять заняття викладачі Військового інституту. А ще члени Студгвардії відвідують музеї, театри, вирушають у маршрути, присвячені історичним подіям. Уже звичним стало залучення студентів-гвардійців до участі в добових вишколах – як самоорганізованих, так і в співпраці з іншими парамілітарними формуваннями.

Над створенням власної студентської гвардії зараз працюють студенти Києво-Могилянської академії, Київського політехнічного інституту та Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова. До нас уже зверталися представники згаданих вишів із проханнями про допомогу в створенні подібних структур та організації їхнього військового вишколу.

Ініціювавши створення Студентської гвардії КНУ, наші студенти вкотре підтвердили провідну роль Київського національного університету не лише в науковій царині, а й у справі захисту територіальної цілісності та суверенітету нашої Батьківщини.

 

С.ЯНЧУК,

Голова Координаційної ради

Студентської гвардії КНУ