prezi3Власним баченням ролі історії та істориків у житті сучасної України Президент України поділився зі студентами Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Національного університету «Києво-Могилянська академія» та Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова.

Переконлива історія української
державності

– Сучасна Україна, як записано в Акті проголошення державної незалежності, грунтується на тисячолітній традиції державотворення. Михайло Грушевський став першим, хто встановив очевидну неперервність процесу нашого історичного розвитку, повернув украдений у нас найдавніший період  української державності, – зазначив Петро Порошенко.
– Творчий спадок Михайла Грушевського  складає понад 2 тисячі наукових робіт. Його головна праця – фундаментальна 10-томна Історія України-Руси. Але справжній переворот  Грушевський здійснив своєю дуже маленькою статтею «Звичайна схема Руської історії і справа національного укладу східних слов’ян», яка виявилася вагомішою за товсті фоліанти монографій.  Саме вона підвела солідну наукову базу під проект створення української незалежної держави на початку ХХ ст. Опублікована в 1903 році, вона й підірвала, врешті-решт, Російську імперію.

Добре робити історію важливіше, ніж гарно писати її

– Справжній колос українського духу на зламі століть, Михайло Грушевський був беззаперечним лідером українства свого часу. Добре робити історію, стверджував він, важливіше, ніж гарно писати її. Добра конституція вартісніша за будь-яку геніальну поему. Михайло Грушевський не тільки досліджував історію: під його головуванням Українська Центральна Рада за короткий час пройшла шлях від представницького органу громадськості до повноцінного, справжнього українського парламенту. Від дуже обережних гасел про автономію України – до повного проголошення незалежності УНР та ухвалення її Конституції.
– З Михайла Грушевського не варто робити ікону. Але напевно маємо оцінити та зрозуміти його як людину –  науковця, політика, громадянина, який діяв за певних історичних обставин і за певного стану суспільства. Голові УНР та його сучасникам вдалося неможливе – після декількох століть бездержавності створити незалежну українську державу, – наголосив Президент України.
– Брак згуртованості всередині українства на початку ХХ століття призвів до поразки і втрати державності, тож сьогодні особливо важливі єдність та взаємна підтримка українців. Нині українське суспільство об’єдналося в протидії ворогу і стало на захист нашої держави.

Вийти з тиші аудиторій

– Москва завжди користувалася в своїх інтересах перевагами демократичних систем у сусідніх державах, аби поглинути їх – починаючи з часів Новгорода та Речі Посполитої, завершуючи Центральною Європою після Другої світової війни. Нинішнє розхитування ситуації в нашій державі зсередини також  є однією з надій російського агресора, одним із перевірених способів ведення гібридної війни Кремля проти України, – переконаний Петро Порошенко.
– Зважаючи на це, для нас історія України – фундаментальна галузь знань, основа для підтримки національної ідентичності та патріотизму. Для українських істориків нарешті прийшов час виходити з тиші аудиторій та наукових кабінетів спілкуватися з широкою громадськістю.
– Саме історики, як ніхто інший, знають і усвідомлюють наявність у суспільній свідомості багатьох історичних конфліктів,  володіють переконливими аргументами на суперечливі теми. Головна зброя українського історика – це факти. А факти і правда у сучасній інформаційній війні –  на українському боці.
– Історія України – це історія правди. Велике щастя і почесна місія українського історика донести світові цю правду. Історики конче потрібні сьогодні на шпальтах газет,  сторінках Інтернету та екранах телебачення.  І не лише в нашій державі, адже сьогодні українська дипломатія перетворюється на народну дипломатію. Історики у цьому громадському процесі відіграють надзвичайно важливу роль.
– Історію пишемо ми з вами зараз, – зауважив Президент України, відповідаючи на питання студентів.
Петро Порошенко також вручив пам’ятні подарунки переможцям конкурсу проектів «Як зробити історію України цікавою для молоді?» Серед призерів конкурсу – восьмирічний школяр із Житомира.

Учись, студенте!

У Президента України Петра Порошенка часто питають: у якому іноземному виші він вивчав англійську мову? Жодного разу, жодного дня майбутній Президент, випускник нашого Університету, не вчив її за кордоном! Усю свою англійську він опанував  тут, у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка, – наголосив Петро Порошенко.