шевчШевченківські дні з нагоди 205-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка тривали
в нашому Університеті впродовж березня

Олександра КАСЬЯНОВА,
Юлія КУЗЬМЕНКО, Інститут філології

Студенти й викладачі Університету мали нагоду зустрітися з двома філософами – лауреаткою Шевченківської премії – 2019 Оксаною Забужко та Євгеном Бистрицьким, які дискутували на тему «Шевченко і Україна».
9 березня відбулося покладання квітів до пам’ятника Тарасу Шевченку від університетської громади. 11 березня пройшла святкова зустріч із Шевченківськими лауреатами різних років, на якій кожен із високоповажних гостей поділився із присутніми своєю розповіддю про те, ким для них був і залишається Тарас Шевченко. Вони розповіли, як поетичне слово Кобзаря позначилося на їхніх особистих звершеннях – творчих та наукових, а також на державотворенні України.
Вітаючи гостей, ректор Університету Леонід Губерський відзначив, що сьогодні заклик Тараса Шевченка «Борітеся – поборете, Вам бог помагає!» актуальний як ніколи. Нині поезія Шевченка єднає своїм словом Україну, утверджує наш національний дух. Слова Тараса Шевченка були з нами під час Революції Гідності й зараз присутні на фронті з бійцями. Він – наш сучасник, велетень духу. Його твори пронизує ідея націєтворення, він закликав берегти свою землю, аби не приспали злії люди. І ця ідея нині актуальна не лише для нас, українців, а й для всього світу.
Доля Тараса Шевченка пов’язана з нашим Університетом. Він короткий час працював тут в одній із тимчасових комісій. А у 1939 році іменем Тараса названо нашу Alma mater – і він стає символом Університету. Ця честь зобов’язує наш колектив бути гідним імені великого генія, бути центром української освіти, духовності та розвитку українства не лише в нашій країні, а й в усьому світі, – наголосив ректор.
На зустрічі зі словом про Кобзаря виступили лауреати Шевченківської премії Богдан Горинь (2019), Михайло Слабошпицький (2005), Михайло Наєнко (1996), автор сценарію і режисер кінострічки «Тарас. Повернення» Олександр Денисенко та виконавець ролі Тараса у фільмі Борис Орлов.
Учасники зустрічі переглянули згадану кінострічку, що розповідає про три останні місяці перебування Тараса Шевченка у засланні в Казахстані.
– Фільм знято не про постамент, не про трафаретного Шевченка. Тут передано духовні світи Тараса, його душу, яка повернена у фільмі на Україну, – закцентував Олександр Денисенко перед показом кінокартини.
«Художній світ Тараса Шевченка» – під такою назвою провели в Інституті філології міжнародну конференцію, на якій науковці обговорювали всесвітнє визнання Тараса, зачитували переклади його творів німецькою та турецькою мовами, говорили про Шевченка як про прецедентний онім в лінгвоіміджелогії. Виголошені доповіді та дискусія на зібранні засвідчили, що Шевченко досі цікавий студентству та науковцям, його творчість інтерпретується знову й знову та дає поживу для роздумів.
Доки відомі українські науковці, викладачі й дослідники виголошували доповіді з актуальних питань шевченкознавства, студенти брали участь у пізнавальних наукових заходах, присвячених життєвому й творчому шляху Кобзаря.