юляЛариса КІТ

Титул міжнародного майстра, жіночого гросмейстера студентка 3-го курсу Інституту високих технологій КНУ Юлія Осьмак носить із минулого літа. Лише за 2017 рік вона стала чемпіонкою України з класичних шахів, рапіду й бліцу, у складі української збірної посіла  третє місце на чемпіонаті Європи серед жінок. За рейтингом FIDE цього року ввійшла до сотні найсильніших шахісток світу.
У квітні 2018 року на індивідуальному чемпіонаті Європи в Словаччині тільки Юлія Осьмак та Марія Музичук забезпечили собі путівки на Кубок світу-2019. На інших учасниць чекає ще одне коло відбору. На змагання у Високі Татри з’їхалися 140 найсильніших шахісток континенту: коли гра триває на такій кількості дощок водночас, буквально чути, як закипає мозок. Особливо тяжко, зізнається Юлія, буває на фініші змагань – коли в учасниць здають нерви, починаються «веселі» партії із помилками і  боротьба на психологічну витримку.
Юля грає в шахи з п’яти років, відколи навчив дідусь. Нині він уже не наважується сідати за одну дошку з онукою, але разом із татом Юлі уважно відстежує кожну трансляцію її гри по всьому світу. Удома на маленьку шахову королеву чекають палкі обговорення кожного ходу.
На перші великі змагання Юлія потрапила у 8 років і досі пам’ятає, як їх програла. Довго плакала після того, як переможцям вручали призи, а їй ні. Але вже за два місяці виграла національний турнір серед однолітків і поїхала на чемпіонат світу. Там посіла 5-те місце.
Професійні шахісти можуть грати нескінченно довго, нерідко після змагань ще дограють у кафе чи клубі. А перед закриттям чемпіонату цілими командами влаштовують поєдинки у розважальні види шахів – казкові, наприклад, коли фігури міняються ролями (кінь починає ходити, як слон etc). Це добре розвиває уяву.
На скільки ходів уперед може думати Юля? Залежить від позиції: бувають такі, де й один важко прорахувати, але часом бачить на 20 ходів уперед. Таке вміння дуже допомагає Юлії в житті.
Навчання в Університеті добре впливає на її успіхи у грі, а шахи допомагають краще навчатися. Такий-от взаємозв’язок, притому доведений статистично. Наша чемпіонка шукала таку закономірність у своїх турнірах: за її підрахунками вийшло, що показувала гарні успіхи у грі тоді, коли напередодні активно навчалася. А от літні змагання нечасто бували успішними.
Одним із найважчих чемпіонатів останнього часу став для Юлі чемпіонат України серед чоловіків до 20 років, де вона була єдиною дівчиною. Юля посіла 6 місце, але відзначає, що грати з чоловіками було напрочуд важко через інший тип мислення – менше емоцій, більше логіки. Тому гендерний розподіл у шахах вважає виправданим.
Найцікавіше грати із сильними суперницями, у яких досягнення і рейтинги більші, ніж у тебе. Юля Осьмак  грала з обома сестрами Музичук: вигравати ще не виходило, але кілька разів зіграли внічию.
Чи приходить друге дихання під час гри? Так, дуже часто. Юля відчуває його тоді, коли після кількох програшів поспіль починаються перемоги. Коли здається, що геть усе погано – від позиції до перспектив – і раптом все різко змінюється на краще.