РубльовЛариса КІТ

Найкращим за всю історію участі у Міжнародній математичній олімпіаді (ІМО) став цьогорічний виступ української команди у румунському місті Клуж-Напока: абсолютне четверте місце у командному заліку серед 107 країн світу, усі українські учасники – із золотими або срібними нагородами.

Пояснити такий приголомшливий успіх не може навіть багаторічний керівник нашої команди професор Богдан Рубльов: «Передбачити успіх просто неможливо, адже ми вже чотири роки поспіль готуємо команду за однаковою схемою, відбираючи потенційних учасників упродовж кількох турів ще з осені. Два роки тому ми мали найслабший результат (посіли у Гонконгу 30-те місце), а цьогоріч такий шалений успіх. У будь-якому разі, наші діти – найкращі, ми їх чесно відбираємо і готуємо до виступу, вони – наша гордість!»
Усі учасники команди – харків’яни Роман Сарапін, Нго Нгок Тхай Шон, Аліна Гарбузова,  Ілля Коваль та кияни Федір Юдін і  Арсеній Ніколаєв – не вперше потрапляють на світові математичні змагання. Щоразу їхня підготовка тривала на базі нашого Університету, де в приміщеннях Інституту післядипломної освіти створено для цього всі умови, а заняття  проводить потужна команда лекторів.
Завдяки новій системі підготовки і відбору до української команди на ІМО почали потрапляти навіть дев’ятикласники. А от виховання майбутніх зірок математики у КНУ імені Тараса Шевченка починають із зовсім юного віку: вже з четвертого класу проводять олімпіади серед київських школярів, з п’ятого – на всеукраїнському рівні. Математична просвіта не зупиняється, ба навіть пожвавлюється влітку: остання Всеукраїнська літня школа «Математичний Олімп» зібрала у стінах Університету рекордну кількість учасників – 250 школярів віком від 10 років. За підрахунками Богдана Рубльова, близько 170 днів на рік його команда працює тільки зі школярами.
Незабутнім святом королеви наук може стати для України Європейська математична олімпіада для дівчат (EGMO–2019), що пройде у Києві навесні. Підготовка до неї вже триває під головуванням заступника міністра освіти і науки України Павла Хобзея, заступниками голови Оргкомітету заходу призначені керуючий партнер інноваційного парку UNIT.City Дмитро Єрьомін і професор Богдан Рубльов. Тож інтелектуальна частина EGMO–2019 (завдання, перекладачі, волонтери, яких потрібно чимало) – за нашим Університетом. Для будь-якої країни участь у заході такого рівня – велика честь, а волонтери пишаються своєю участю в ньому.
Чому для дівчат існує окрема олімпіада? Лише десята частина учасників всесвітніх змагань із математики – дівчата. Аби виправити гендерну несправедливість, на всіх континентах запроваджені математичні олімпіади для дівчат із врученням медалі «Найкращий математик континенту». На EGMO–2018 її отримала українка Аліна Гарбузова.
Математичне Євро для дівчат проводиться від 2012 року, й українська команда не пропустила її жодного разу. А на церемонії закриття EGMO–2018 прапор олімпіади урочисто передали українській команді. Будемо сподіватися, що учасницям весняних змагань – найкращим розумницям континенту – запам’ятається Київ математичний.