1-1сЦентр комунікацій

Європейську математичну олімпіаду для дівчат (EGMO) уперше провели в Кембриджі 2012 року. Чому саме для дівчат? Тому що 90% учасників міжнародних математичних змагань – хлопці. Аби виправити цю гендерну несправедливість і заохотити дівчат до участі у міжнародному математичному русі, на кожному континенті й запровадили олімпіади для дівчат. Вони швидко набули популярності: за 8 років кількість учасниць EGMO зросла з 70 до майже 200, а країн, які вони представляють – з 19 до 49.
Українська команда не тільки жодного разу не пропустила ці змагання, а й перемагала у 4 із 8 олімпіад. Однак сама EGMO приїхала до Києва вперше й тут перетворилася на феєричне свято математики: 196 дівчат із 49 країн світу взяли участь у яскравих церемоніях відкриття й закриття, два дні змагалися у розв’язанні задач з алгебри, комбінаторики, геометрії й теорії чисел, а поки дорослі перевіряли їхні роботи, активно спілкувалися між собою, знайомилися з Києвом, відвідали музей архітектури й побуту в Пирогові, каталися катерами по Дніпру.
– Математика – більше, аніж наука, математика є мовою науки, – відзначила у своєму вітальному слові до учасниць EGMO-2019 міністр освіти і науки України Лілія Гриневич. – Ця олімпіада – чудовий привід засвідчити, що молоді дівчата завдяки своєму розумові, наполегливості, ретельним тренуванням і любові до математики здобувають переможні результати й упевнено прямують до своїх майбутніх відкриттів.
Привітала юних колег й успішна випускниця механіко-математичного факультету КНУ, володарка престижних премій і нагород, сучасна дослідниця математики Марина В’язовська: «Це неймовірно приємно – бачити стількох дівчат, які цікавляться математикою, оскільки серед дорослих фахівців із математики, на жаль, такої кількості колег-жінок я не маю. Але сподіваюся, що саме завдяки вам майбутнє математики суттєво зміниться».
Як зазначив член Оргкомітету EGMO-2019, професор факультету комп’ютерних наук та кібернетики Богдан Рубльов, відбір українських школярів для участі у міжнародних математичних олімпіадах уже 5 років поспіль проводять на базі його факультету та Інституту післядипломної освіти КНУ. Готуються наші учасниці зі своїми вчителями та тренерами на уроках і гуртках, а 5-6 разів на рік у нашому Університеті для них організовують збори за участі запрошених іноземних лекторів.
Понад 60 студентів КНУ працювали волонтерами на EGMO-2019: студенти гуманітарних факультетів та інститутів – у ролі гідів, кібернетики взяли на себе безліч організаційних питань.
– Для нас, студентів, було за честь відкривати красу України для всього світу, стати підтримкою для учасниць, пізнавати їхні культури, – відзначила студентка Інституту філології Галина Гоцалюк. – Цілий тиждень ми допомагали юним дівчатам із різних країн пізнавати Україну. Неймовірно, коли маєш змогу побувати у мікросвіті, де під одним дахом збираються представники десятків різних культур! Це унікальний досвід.
Більшість координаторів олімпіади представляли випускники КНУ різних років. Вони завітали до Києва з різних країн світу, де працюють нині – США, Канади, Великої Британії, Франції, Австралії, Польщі.

Найбільшу кількість балів у командному заліку отримала команда зі США. Однак вона брала участь у змаганнях поза конкурсом, тому першість дісталася саме українській команді.
Киянки Катерина Горох, Карина Нечипорук, Влада Петрусенко й Олеся Білик вибороли три золотих і одну бронзову медалі.
Другу та третю сходинки в командному заліку посіли команди з Польщі та Болгарії.
В особистій першості перемогла учасниця з Сербії Єлена Іванчич.
У змаганнях від України брала участь ще одна команда молодших дівчат (Аліса й Маргарита Баклан, Роксолана Іванчук та Ольга Жур), які отримали три бронзові медалі та одну спеціальну відзнаку.