з проф.Мелі і учнями _зліва КоваленкоЛариса КІТ

Роботи університетських хіміків не сходять зі сторінок авторитетних наукових видань світу. Не встигли ми розповісти про успіхи групи професора Ігоря Фрицького у стрічці новин Chemistry Views, як  Journal of the American Chemical Society (найбільш рейтинговий журнал з хімії) опублікував статтю міжнародного творчого колективу дослідників, серед яких – почесний доктор КНУ професор Ів Мелі, завідувачка кафедри аналітичної хімії КНУ Ольга Запорожець та їхня аспірантка Мар’яна Шолох. Науковці розробили унікальний флуоресцентний зонд, який дозволяє встановити механізм дії вірусу ВІЛ-1 людини.

Підступність вірусу в тому, що він назавжди прикріплює свій геном до ДНК людини. Створити ефективні ліки можливо тільки ретельно вивчивши механізм дії вірусу.
– Доводиться працювати на дуже слабких взаємодіях із застосуванням найсучаснішого обладнання, – пояснює професор хімічного факультету Ольга Запорожець. – Нам вдалося розробити флуоресцентний зонд, який краще (порівняно з відомими у світі аналогами) «відчуває» такі взаємодії. Саме у цьому цінність розробки.
Дослідження механізму дії вірусу – це крок до створення вакцини. Якщо її розробники розумітимуть цей механізм,  вони знатимуть, куди спрямувати дію ліків.
Флуоресцентні зонди давно стали предметом наукового інтересу на хімічному факультеті КНУ. Такі розробки виявилися перспективними як для екологічного моніторингу чи медичної діагностики, так і для складних біохімічних досліджень. 2010 року професор Страсбурзького Університету, визнаний біофізик, лауреат найпрестижнішої у світі нагороди з флуоресценції Ів Мелі запропонував українським хімікам поєднати зусилля для дослідження механізму дії вірусу ВІЛ-1.  На стажування до його лабораторії поїхали університетські співробітники, аспіранти і студенти.

За Дніпром

Така співпраця виявилася дуже плідною. Четверо наших магістрів отримали подвійні дипломи – нашого та Страсбурзького університетів. Шість молодих аналітиків виграли престижні міжнародні гранти для подальших досліджень в університетах Великої Британії, Німеччини, Франції та Сингапуру. Минулого літа у Страсбурзі успішно захистила дисертацію, присвячену застосуванню розроблених зондів для встановлення механізму дії вірусу, Мар’яна Шолох (на фото вгорі) під спільним керівництвом Іва Мелі та Ольги Запорожець. Захищалася, до речі, французькою мовою. Дисертаційна робота Мар’яни була відібрана зі 148 інших як номінант на престижному конкурсі у Франції. Після захисту дисертації потужна французька фармацевтична компанія запросила нашу випускницю на керівну посаду.
У рамках спільного українсько-французького проекту «Дніпро» наші науковці спершу дослідили ефективність дії ліків від згаданого вірусу, а потім перейшли до з’ясування природи його взаємодії з клітиною людини. Обидва дослідження носять фундаментальний характер, але саме завдяки їм фармацевти зможуть почати створювати ефективні вакцини.

Творчі плани

Співпраця українських і французьких науковців триває. Професор Мелі зацікавлений у стажуванні українських хіміків. Вони подобаються йому не лише високою працездатністю, а й хорошим рівнем базової підготовки, отриманої у КНУ. Найближчим часом у Страсбурзькому університеті захищатиме своє дослідження ще одна випускниця нашого університету Леся Коваленко (також за спільного керівництва професорів І.Мелі та О.Запорожець). А на хімічному факультеті КНУ готуються впроваджувати нові магістерські програми (у тому числі англійською мовою), що неодмінно зацікавлять сучасний ринок праці – медична, фармацевтична та косметична хімія.