У рамках святкування 180-річчя університету та року Тараса Шевченка професор Торонтського університету Пол-Роберт Магочій презентував свою нову книгу «Крим: наша благословенна земля». Послухати знаного в світі американсько-канадського історика зібралося чимало студентів історичного, географічного, філософського факультетів, ІМВ та першокурсників спеціальності «Кримськотатарська мова» Інституту філології. У зустрічі також взяли участь проректор з науково-педагогічної роботи В.А.Бугров, видавець Валерій Падяк та редактор «Історичної правди» Вахтанг Кіпіані.

Пол-Роберт Магочій – дійсний член Канадійської королівської Академії наук, керівник центру українознавчих студій, автор понад 600 публікацій та історичного Атласу. Він четвертий рік подорожує Україною, популяризуючи свої книжки. Його попередній тур з презентацією книги «Україна: історія її земель та народів»  завершився якраз напередодні Майдану. Презентацію нової книги «Крим», примірники якої вже подаровано бібліотекам університетів України, професор Магочій розпочав з КНУ імені Тараса Шевченка. Книгу видано англійською, українською та російською мовами, планують перекласти її й турецькою.

Готуючи видання до друку, Пол Магочій працював у кримських архівах, спілкувався з лідерами кримськотатарського народу, планувалися презентації в Сімферополі, але через анексію півострова всі вони скасовані. Ні автор, ні видавець не можуть тепер навіть потрапити на територію Криму. Зате саму книгу «Крим» із задоволенням дарують один одному кримські татари, її було представлено під час заходів до 70-ї річниці депортації кримських татар. Адже саме їм присвячено чимало сторінок книги. Пол Магочій добре усвідомлював, що останні 100 років Крим у світі сприймали крізь призму російської історії, тож своєю роботою спробував зламати таку традицію. І це йому вдалося. У книзі Крим – благословенна земля й спільний спадок усіх народів, які жили тут раніше і мешкають нині.

Для Пола Магочія Крим – це земля, що купається в променях сонця. Народження цієї прекрасної землі, народи, що її населяли від найдавніших цивілізацій до сучасності, особливості кримського й османського рабства, існування в складі Російської імперії, в часи воєн та революцій, етнічні чистки й феномен співіснування мусульманських мечетей та караїмського цвинтаря на одній землі, Крим у складі України й почесне місце кримських татар як народу, що жив тут найдовше – такі теми досліджує автор книги.

Наприкінці зустрічі студенти змогли поставити Полові Магочію запитання щодо змісту книги «Крим» та його бачення проблем кримських татар, а також придбати книгу «Крим» з автографом.

Л.Кіт