хіміки БехМинуло 20 років від часу підписання першої офіційної Угоди про співробітництво між КНУ та Університетом Поля Сабатьє (Тулуза, Франція). Десятки оригінальних ідей та рішень, щоденна праця, невичерпний ентузіазм, високий рівень наукових досліджень, щирість і відданість ідеї міжнародної співпраці. Це було блискуче співробітництво, відзначили учасники святкових заходів із нагоди річниці.

Зоя ВОЙТЕНКО,
хімічний факультет

До Університету прибула високошановна французька делегація у складі Ремі Шовена, Валері Мараваль, Стефан Мазьєр, Азедін Бусексу, Паскаля Лакруа, Емануеля Граса, Іва Женісона. Вони завітали до нас звітувати про спільні успіхи, зустрітися з ректором Леонідом Губерським, проректором Петром Бехом, прочитати лекції на хімічному факультеті та взяти участь у науковій конференції, присвяченій нашому спільному ювілею.
Нашим успіхам сприяла постійна підтримка адміністрації обох університетів, зокрема відділів міжнародного співробітництва, Посольства Франції в Україні, а згодом і мерії Тулузи та КМДА м. Києва. Адміністрація КНУ високо оцінила успіхи французьких учених. Трьом професорам Університету Поля Сабатьє – Жан-Жаку Боне, Арману Латту та Ремі Шовену – присвоєні звання Почесного доктора Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
За цей час укладено десятки двосторонніх Угод, декілька тристоронніх Угод (два Університети та Посольство Франції в Україні), у 2017 році укладено п’ятисторонню Угоду (за участю двох університетів, Посольства, КМДА та мерії міста Тулузи).
Спільні здобутки

Перше франко-українське міжнародне науково-дослідницьке об’єднання (французькою GDRI) з молекулярної хімії вдалося організувати на базі співпраці Київ-Тулуза у 2008 р. До нас таких об’єднань (міжнародних лабораторій) в Україні не було. Координаторами GDRI з французького боку були професори Університету Поля Сабатьє Жан-Жак Боне та Ремі Шовен, з українського боку – професор Зоя Войтенко. В роботі GDRI брали участь 4 лабораторії м. Тулузи, представники практично усіх кафедр хімічного факультету, три наукові групи з інститутів НАНУ.
За програмами спільних магістерських дипломів між Університетом Поля Сабатьє та КНУ імені Тараса Шевченка успішно закінчили навчання 19 студентів.
11 спільних аспірантів у рамках GDRI – це 11 захистів дисертацій на хімічному факультеті (100 відсоткова ефективність аспірантури!), спільні засідання спеціалізованих рад та комісій із захисту з офіційними опонентами з обох країн та отриманням двох дипломів (нашого та французького). Перший спільний аспірант Андрій Кисіль нині успішно працює на кафедрі органічної хімії та бере участь у програмі співпраці з Університетом Поля Сабатьє.

Олена Кулешова, спільна аспірантка Юліана Воловенка та Емануеля Граса, захистила свою дисертаційну роботу якраз під час святкової конференції:

– Неймовірно цікаво навчатися одночасно в Києві й Тулузі, отримуєш багато досвіду, друзів за кордоном. У нашій групі у Франції були представники дев’яти різних країн. Ми запрошували до України французів і мексиканців, їздили з ними в Карпати, а потім нас так само приймали у Мексиці.

Візити професорів, читання лекцій, обмін науковцями, спільні дослідження, поїздки студентів і аспірантів – такі форми роботи заохочуються обома університетами, посольством Франції в Україні, міжнародними програмами.

Конференції, публікації

Конференції «Київ-Тулуза» щодва роки проходять почергово в обох містах з 2001 року. Ця знана у науковому світі конференція починалася як локальний колоквіум між двома університетами-партнерами та перетворилася на потужну платформу для наукового спілкування хіміків на різноманітні тематики сучасної науки. З 2011 року «Київ-Тулуза» досягла статусу міжнародної (понад 5 країн-учасників), у 2017 році у ній взяли участь професори та дослідники 17 країн. Вперше саме на цій, IX конференції, ми організували нову секцію з альтернативних видів енергетики, а на двох останніх – читання лекцій для школярів старших класів. Наступна, X ювілейна конференція відбудеться у Тулузі у червні 2019 року.
Спільні публікації у рейтингових міжнародних журналах – це понад сотня наукових статей, десятки спільних доповідей на міжнародних наукових конференціях та тисячі цитувань. Цей тип роботи є дуже важливим як для загального рейтингу університету, так і для кожного науковця.
2013 року за ініціативи Києва та Тулузи створено сучасний англомовний франко-український журнал з хімії «FUJC», що вже цитується у «Web of Science». Це також наша спільна гордість, що робить славу обом університетам та підносить рівень наукових відносин України та Франції на вищий рівень.