У березні на запрошення Національного центру наукових досліджень Франції (CNRS)  я взяв участь у заході «ASEAN-EU STI Days 2015», який проводився  в рамках європейської програми «Горизонт-2020».

Назву заходу «ASEAN-EU STI Days 2015» можна перекласти як «Дні науки, технологій та інновацій країн Азії та Європейського Союзу».

Сніжко в ПарижіДні науки, технології та інновацій країн групи АСЕАН та ЄС ініційовані 7-ю Рамковою Програмою Європейської Комісії і фінансуються проектом SEA-EU-NET II. Нинішнього року захід присвячений презентації наукових досліджень країн групи  АСЕАН для європейських зацікавлених сторін, а також підвищенню обізнаності про поточні події в галузі науки й технологій у найдинамічнішому регіоні світу. Було проведено 15 наукових семінарів та експертних засідань з найактуальніших тем: інфекційні захворювання; вода і клімат, продовольство, енергія. Кількість учасників становила близько 300 чоловік, в основному з Південно-Східної Азії та Європи. «Дні» підготували  ідеальні умови для створення науково-дослідницьких мереж, консорціумів для програми «Горизонт-2020»  та обміну ідеями в тематичних галузях, як то охорона здоров’я, навколишнє середовище, вода, продовольча безпека. У заході взяли участь політики, представники компаній, дослідники й адміністратори з дослідницьких установ обох регіонів.

До участі в цьому заході  запрошено й ряд експертів з країн ЕаР , тобто з країн східноєвропейського партнерства (Україна, Молдова, Білорусь, Грузія, Азербайджан). Росія не входить до складу країн ЕаР і не була представлена на форумі.

У рамках «Днів» відбулося кілька тематичних конференцій та спеціальний захід програми  «Горизонт-2020» – “Brokerage Events”.

Протягом наступних двох днів проводилися науково-практичні семінари, які зосередили увагу на трьох соціальних проблемах, що становлять взаємний інтерес як для країн АСЕАН, так і для країн ЄС: охорона здоров’я, управління водними ресурсами, продовольча безпека.

Я брав участь у семінарі «Climate Change and Water Management from an International Perspective: Scientific Landscape of Eastern Partnership (EaP) and Central Asian (CA) Countries». На нього були запрошені вчені з країн східноєвропейського партнерства та Середньої Азії.

Важливою подією заходу і прекрасною можливістю для спілкування та планування дальших наукових досліджень у співпраці з європейськими колегами стала спеціальна процедура для проведення міжнародних перемовин – “Brokerage Events”, що певною мірою можна перекласти як «сватання». Для забезпечення успіху цієї процедури за 2 місяці до її проведення на спеціальному сайті всі учасники виставили свої пропозиції для співробітництва і записувалися для проведення перемовин. Саме це дозволило мінімізувати час, який зазвичай витрачається на попереднє знайомство та представлення своїх ідей. Захід пройшов чітко й злагоджено. Я особисто провів 3 «brokerage events” з ученими Нідерландів, Молдови, Білорусі та ще одну колективну зустріч з тими самими країнами, до яких додалися представники Грузії та Вірменії.

Під час наукової дискусії було розроблено формулу успішного проекту для створення консорціуму в рамках програми «Горизонт-2020», який міг би врахувати наукові інтереси всіх учасників і  об’єднати фахівців у галузі зміни клімату, водних ресурсів, гідробіології, мікробіології.

Крім  «Brokerage Events” у рамках Днів науки я провів ще кілька зустрічей з представниками різних країн щодо можливої співпраці чи фінансування наукових досліджень, які проводяться в Київському університеті в галузі зміни клімату. Зокрема із заступником директора департаменту Міністерства освіти Франції Домініком Чаттоном, представником Австрійського дослідницького товариства Ральфом Кйонігом, представником Австрійського центру соціальних інновацій Александром Дегельзеггером, секретарем Нідерландського національного комітету Міжнародної гідрологічної програми ЮНЕСКО Міхаелем ван дер Валком, академіком Польської академії наук професором Владиславом Влосинським, науковим директором Регіонального центру науково-інформаційного розвитку ЄС в Угорщині доктором Белою Кардоном, професором Азійського Інституту Технологій Кумал Аналі (Таїланд).

Участь України та Київського національного університету імені Тараса Шевченка в «ASEAN-EU STI Days 2015» позитивно оцінено на підсумковій сесії заходу її організаторами.

 

С.СНІЖКО,

завідувач  кафедри метеорології та кліматології

географічного факультету, професор