Антарктида2016 року випускникові кафедри метеорології та кліматології (географічний факультет) Борису БЕЗНОЩЕНКУ довелося достроково захистити свій диплом магістра з дуже поважної причини – задля участі в XXI Українській Антарктичній експедиції, яка нині вже приступила до роботи на станції «Академік Вернадський». Борис виконує там обов’язки метеоролога-зимівника за напрямом Гідрометеорологічні і океанографічні дослідження. З-поміж інших претендентів нашого випускника обрала конкурсна комісія Національного антарктичного центру. За рік Борис повернеться до України і, сподіваємося, розповість про свою першу зимівлю на засніженому континенті.

«Академік Вернадський» (до 1996 р. – «Фарадей») – єдина українська антарктична станція, розташована на острові Галіндез за 7 км від західного узбережжя Антарктичного півострова. Заснована у 1953 році як британська станція «Фарадей», 1996 року була придбана Україною за символічну ціну в один фунт стерлінгів у Британії і була передана Англійським Антарктичним Товариством та перейменована на «Академік Вернадський». Проведення наукових досліджень на Шостому континенті  – головне призначення української антарктичної станції «Академік Вернадський».

Університетські вчені не раз брали участь у роботі антарктичних експедицій, привозили звідти цінні наукові матеріали для подальших досліджень. Першу українську антарктичну експедицію у січні 1996 року очолив завідувач лабораторії фізики космосу фізичного факультету КНУ Геннадій Міліневський. Саме тут він почав вивчати озонову діру (відкриту британцями на станції «Фарадей» у 80-ті), а кілька років тому вперше виявив асиметрію в розподілі озону над Антарктикою. Дослідження підштовхнули до створення в Головній Астрономічній обсерваторії НАНУ спільно з КНУ потужної лабораторії досліджень атмосфери. Уперше в Україні тут було встановлено спектрофотометр Добсона, а наші науковці долучилися до програми глобальних атмосферних досліджень, міжнародної програми дослідження аерозолю. Геннадій Міліневський є одним із співкерівників міжнародного проекту, за яким у січні 2016 року на Антарктичному півострові встановлено близько 40 автоматичних фотокамер для спостереження за колоніями пінгвінів. Учасники XXI експедиції візьмуть участь у дослідженнях, що передбачають встановлення GPS-датчиків на лапи пінгвінів Аделі і передавачів на спини пінгвінів Дженту, які надсилатимуть на супутник інформацію про їхні переміщення.