Розетта з модулем малюнокК2014 рік увійде до історії науки як рік космічної місії «Розетта»  та комети українських астрономів К.Чурюмова та С.Герасименко 67P/Churymov-Gerasimenko, до якої спрямована місія. Адже це унікальний експеримент з посадкою на крижане ядро комети спеціального модуля з 9 науковими приладами для всебічного дослідження фізичних та хімічних властивостей загадкової первинної речовини, з якої утворилася Сонячна система й виникло життя на Землі.

Космічний апарат «Rozetta» запущений 2 березня 2004 року з космодрома Куру (Французька Гвіана) в напрямку комети Чурюмова-Герасименко. Влітку 2011 року всі прилади Rozetta було переведено в режим електронного сну майже на 3 роки з метою економії енергії, адже зонд віддалився на 800 мільйонів  кілометрів від Землі. 20 січня цього року «сплячу красуню», як називали її астрономи в Центрі керування польотами, розбудили після 31-місячного сну. Зв’язок з Rozetta було встановлено, й уже в березні-червні місія отримала серію знімків комети.

На 11 листопада 2014 р. заплановано найважчий і найскладніший етап усієї місії – уперше за всю історію дослідження комет планується опустити на ядро комети посадковий модуль, який візьме зразки грунту й досліджуватиме їх безпосередньо на борту, а також передасть на Землю фотознімки кометного ландшафту, що його оточуватиме, виконуючи головне завдання всієї місії – комплексне дослідження реліктової речовини кометного ядра та Сонячної системи.

Станція Rozetta обертатиметься навколо комети впродовж двох років і спільно з апаратурою посадкового модуля відстежуватиме розвиток кометної активності під час наближення до Сонця. 13 серпня 2015 року комета разом з Rozetta у восьмий раз пройде перигелій, а закінчення місії заплановано на 31 грудня 2015 р., хоча апаратура на орбітальному й посадковому модулях може продовжувати працювати й передавати цінну наукову інформацію на Землю.

За своєю значущістю цей унікальний космічний експеримент можна без перебільшення назвати експериментом тисячоліття. За вартістю у 1,5 мільярди євро він є одним з найдорожчих наукових проектів, однак у науковому світі вважають, що в цьому випадку Париж вартий меси. Безсумнівно, нові наукові результати, отримані  у випадку успіху цієї грандіозної кометної місії гідно поповнять новими відкриттями золотий фонд світової науки.

 

К.ЧУРЮМОВ