Фото_диктатури ІвановІсторія ключових подій ХХ ст., таких як тоталітарні режими сталінізму й націонал-соціалізму, які зійшлися в збройному протистоянні Другої cвітової війни, не лише мають ключове значення для розуміння новітньої історії України та світу, але й у світлі останніх політичних подій в Україні набувають ще більшої актуальності. Адже пам’ять про війну нерідко стає аргументом ідеологічної боротьби та інформаційного протистояння. Тому наукове осмислення цих історичних процесів, аналіз форм історичної пам’яті про них є важливими складниками підготовки студентів та молодих науковців. Тим більше важливим є знайомство з практиками подолання досвіду націонал-соціалізму в сучасній Німеччині.

Цим питанням був присвячений проект «Сталінізм та націонал-соціалізм: історичне вивчення та осмислення в Німеччині й Україні», здійснений спільно з партнерським університетом м. Констанц, у якому взяли участь 10 студентів та аспірантів нашого університету – історики, германісти, міжнародники та правники, що володіють німецькою мовою, та стільки ж студентів-гуманітаріїв з Німеччини. Київська частина проекту відбулася влітку (див. газ. «Київський університет» № 14-15 за жовт. 2014).

Восени тривала німецька частина проекту, в ході якої київські гості змогли на прикладі регіональної історії федеральної землі Баден-Вюртемберг дізнатися про практики панування націонал-соціалістичного режиму в Німеччині та форми пам’яті про нього. Так, українці відвідали низку меморіальних місць, пов’язаних із злочинами націонал-соціалізму – колишні казарми військових формувань СС (т.зв. Waffen-SS) у м. Радольфцель; Єврейський музей та кладовище у м. Гайлінген; штольні, збудовані колишніми в’язнями концентраційного табору Ауфкірх (серед яких були й українці) в м. Уберлінген; побували в міському архіві Констанца, а також оглянули експозицію, присвячену періодові націонал-соціалізму в міському музеї Розгартен; прослухали тематичну екскурсію про символічні пам’ятні «камені спотикання» – новітню німецьку форму спогадів про жертви націонал-соціалізму. Екскурсійну програму доповнювали лекції фахівців, перегляди документальних фільмів.

Керували проектом з українського боку доцент історичного факультету Олександр Іванов та старший науковий співробітник  Центру українознавства філософського факультету Катерина Кобченко, а німецьку частину організовували колеги з університету Констанца – професор Свен Райгардт та доцент Кармен Шайде. Проект фінансувався Німецькою службою академічних обмінів (DAAD) як переможець конкурсу в рамках програми «Підтримка демократії в Україні» на 2014 р.

Учасники проекту – студентська молодь з України та Німеччини – змогли не лише краще зрозуміти природу двох найстрашніших тоталітарних режимів ХХ століття – націонал-соціалізму та сталінізму, які стали темами обговорень на спільних семінарах, дискусіях та в неформальному спілкуванні, але й активно обговорювали актуальні політичні події в Україні.

Катерина КОБЧЕНКО