лелеки-колВіталій ГРИЩЕНКО,
Канівський природний заповідник

Наука часто асоціюється з солідними лабораторіями, чудернацьким обладнанням, сивочолими професорами. А виявляється, брати участь у серйозних дослідженнях можуть і далекі від неї люди – було б бажання й мінімальні знання. В англійській мові є навіть термін «citizen science» – «громадянська наука». Мається на увазі збір наукової інформації із залученням широких кіл аматорів. Перш за все, це вивчення біорізноманіття – пошук рідкісних видів тварин і рослин, обліки чисельності, спостереження за перельотами птахів тощо. Участь великої кількості волонтерів дає змогу одержати великі масиви даних, які неможливо зібрати силами тільки професійних науковців. Ця робота активно триває у США, Японії, країнах Західної Європи. Зокрема, японські орнітологи створили сайт, де через онлайн-форму можна повідомити про дати прильоту певних видів птахів і подивитися карту з результатами спостережень.
Зоологи КНУ мають чималий досвід отримання наукової інформації через анкетування, але сучасні засоби комунікації дають уже зовсім інші можливості – швидкий збір і обробка даних, наочне представлення результатів, зворотній зв’язок зі спостерігачами.
Навесні цього року була апробована методика широкого збору даних про приліт птахів через соціальну мережу Фейсбук. Коли на початку березня з’явилися перші повідомлення про приліт білих лелек, я зробив повідомлення з проханням надсилати інформацію про дату й місце їх першої зустрічі. Це викликало жвавий інтерес, досить активно почали надходити дані.
Точки й дати спостережень наносив на карту, що дало змогу візуалізувати отриману інформацію. Уже за кілька днів опублікував короткий огляд зібраних даних із картою прильоту лелек. Далі такі огляди публікував регулярно, завдяки чому інтерес учасників спостережень не згасав. Під час проекту надійшло понад дві сотні повідомлень з усіх областей України, що дало змогу детально простежити хід прильоту лелек у різних регіонах.
Як виявилося, спостереження за міграцією птахів можуть мати й цілком прикладне значення. Різке похолодання у березні створило проблеми для багатьох перелітних птахів. Люди миттєво організувалися для допомоги, стали підгодовувати чорногузів. Ось тут і знадобилися зібрані дані! Карта прильоту лелек на 20 березня показала, що їх майже немає на Лівобережжі України й зовсім мало в центральних областях. Основна частина птахів трималася у південній частині Західної України. Завдяки цьому вдалося більш ефективно розподілити зусилля й зібрані кошти, не витрачати їх даремно.