3Юрій ТЕСЛЯ,
декан факультету

Прийняття широкомасштабної програми інформатизації Університету та забезпечення її виконання задля оптимальної та ефективної організації навчальної, наукової та управлінської діяльності визначено як одне із завдань Програми розвитку Київського національного університету імені Тараса Шевченка на 2012-2020 роки. Адже саме від рівня інформатизації залежить технологічний розвиток нашого навчального закладу. Саме інформатизація визначає те, яким буде наш Університет через 5-10-50 років.
У рамках програми інформатизації визначено основні напрямки розвитку ІТ-інфраструктури Університету: інформатизація навчального процесу та наукової роботи, інформатизація бібліотеки, автоматизація управління Університетом; сформовані план та бюджет проектів, призначені відповідальні та виконавці. Такий системний підхід дозволяє чіткіше планувати, фінансувати та контролювати всю діяльність за програмою інформатизації. І це вже дало відчутний результат.
Крім того, упродовж останніх двох років реалізовано близько 50 різноманітних проектів, серед яких:
• переведення комутуючого ядра мережі Університету на обладнання магістрального класу;
• ремонт та монтаж комп’ютерної мережі в гуртожитках Університету;
• переведення зовнішніх каналів Університету на швидкість підключення 10 Гбіт за секунду;
• розширення кількості точок бездротового доступу (Wi Fi) на території Червоного корпусу тощо.
Усі проекти виконуються під загальним керівництвом першого проректора О.Закусила. Керівники напрямків інформатизації і, відповідно, члени комітету з інформатизації – проректори університету П.Бех, В.Бугров, В.Мартинюк.
Значну роботу в рамках програми інформатизації проводять окремі підрозділи Університету. Зокрема, це факультет інформаційних технологій, співробітники якого взялися за впровадження технологій і управління проектами. Фахівці факультету радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем, інформаційно-обчислювального та науково-методичного центрів розробляють засоби автоматизації навчального процесу. Цими проектами керує директор науково-методичного центру з питань організації навчального процесу А.Гожик. ІТ складову наукових проектів координує завідувач аналітичного сектору НДЧ О.Данилов. А проекти інформатизації бібліотеки імені М.Максимовича очолює директор Наукової бібліотеки О.Сербін. Значну роботу з розвитку ІТ-інфраструктури Університету виконують інформаційно-обчислювальний центр (керівник Ю.Бойко) та центр телекомунікацій Університету (керівник С.Романюк).
І це лише основна ініціативна група програми інформатизації, а загалом у реалізації програми беруть участь сотні фахівців з різних підрозділів Університету. І дуже важливо, що серед них багато студентів.
Завдяки цим проектам отримано нові засоби, які підвищують ефективність навчання, наукових досліджень, управління Університетом, покращують його ІТ-інфраструктуру, дозволяють залучити більше абітурієнтів до нашого Університету.
Звичайно, мають місце й певні недоліки. Так, користувачі нарікають на те, що не все працює як треба. Але ж упровадження нових програм вимагає певного часу для доведення цих засобів до промислового рівня. Також не всі задоволені якістю Інтернету в гуртожитках Університету. У зв’язку з цим  вже розпочато проект зі створення системи адміністрування мережі Інтернет в гуртожитках, в якому працюватимуть самі студенти.
Мабуть, усі знають про теорію малих кроків, яка стверджує, що рух до мети завжди зигзагоподібний, а, значить, найкоротший шлях забезпечують маленькі кроки. У масштабах держави зміни в одному університеті можуть бути не помітними відразу, але вплив, який вони здійснюють, приведе до позитивного результату.
І нехай наша програма інформатизації в масштабах держави – маленький крок. Але наші фахівці демонструють іншим, як потрібно рухатися в галузі інформатизації. І коли таких кроків буде багато, коли й інші університети, промислові підприємства, наукові заклади й органи державної влади зроблять такі самі невеличкі кроки, ми отримаємо технологічно розвинену країну.

ТОП-5 проектів

програми інформатизації КНУ імені Тараса Шевченка:

 Навчально-методична система “Тритон” – система розрахунку навантаження науково-педагогічних і педагогічних працівників Університету, яка містить інформацію щодо переліку навчальних планів, розкладу, обліку оцінювання студентів. З нею працюють навчальні відділи усіх факультетів/ інститутів Університету, і в ній наразі зареєстровано найбільше користувачів.

 Система документообліку приймальної комісії “Абітурієнт” призначена для полегшення і впорядкування роботи Приймальної комісії під час вступних іспитів. Ресурс розміщено на сервері Університету, і кожен факультет/ інститут користується ним автономно. Крім того, Приймальна комісія Університету використовує отримані дані для загальної статистики.

 Система управління проектами – система електронного  реєстру й управління проектами, які реалізуються в Університеті.

 Електронна бібліотека імені Михайла Максимовича (http://www.library.univ.kiev.ua/) – загальнодоступний ресурс, який дозволяє отримати найрізноманітніші дані з бібліотечних фондів: від каталогів та повних текстів видань до інформації про актуальні виставки, конференції тощо.

 База публікацій науково-дослідної частини КНУ імені Тараса Шевченка – внутрішньоуніверситетський електронний ресурс, що потребує окремої авторизації, після якої завантажується календар подій Університету та ресурс «Публікації університету» з інформацією щодо статей, авторів і видань, внесених до бази публікацій НДЧ.