Напередодні 70-річчя визволення України та 71-ї річниці звільнення Києва від гітлерівських загарбників ветерани війни та праці університету й представники Студентської гвардії відвідали один із кращих військових музеїв України – Національний музей-заповідник «Битва за Київ у 1943 році», розташований на околиці села Нові Петрівці Вишгородського району. Тут, на території Лютізького плацдарму, 3 листопада 1943 року війська 1-го Українського фронту розгорнули Київську стратегічну наступальну операцію, в результаті якої 6 листопада 1943 року ціною великої крові столиця України була звільнена від фашистських окупантів.

У центрі уваги 27-метрова діорама «Битва за Київ – Лютізький плацдарм». Події вересня-листопада 1943-го року стають буквально відчутними, коли вдивляєшся в обличчя воїнів, зображених майстром батального живопису, заслуженим діячем мистецтв України Миколою Присекіним. Діорама справила особливе враження на присутніх, серед яких були й учасники бойових дій у Великій Вітчизняній війні – доцент історичного факультету Дмитро Прохоров та доцент радіофізичного факультету Євген Кучеренко.

Музей насичений справжніми речами легендарної епохи, яка все більше йде від нас в історію. На трьох поверхах експонується більше десяти тисяч реліквій і матеріалів, пов’язаних з обороною нашої столиці в 1941 році та подіями осені 1943 року, зокрема з форсуванням Дніпра та ходом Київської наступальної операції.

На території історико-культурного комплексу просто неба виставлені зразки прославленої бойової техніки періоду II світової  війни. Тут відбуваються вистави-реконструкції військових операцій 1943 року зі звільнення Києва від німецько-фашистських загарбників. Сюди приїжджають доторкнутися до історії, вшанувати визволителів Києва й задуматися над тим, що всі наступні покоління мають бути гідними спадкоємцями своїх батьків і дідів.

Символічно, що до ветеранської екскурсії долучилася молодь, яка цікавиться історією і відчуває відповідальність за майбутнє своєї країни, якій не бракує патріотизму і яка здатна захищати свободу й незалежність Батьківщини. Представники Студентської гвардії розповіли про свою організацію й подарували музеєві-заповіднику український прапор – як символ зв’язку поколінь.

 

В.НЕДЗЕЛЬСЬКА,

секретар Ради ветеранів

війни і праці університету