имвЗа свою історію наш Університет не раз ставав центром і рушієм важливих для України процесів – адже тут завжди зосереджувалися сили, здатні генерувати найкращі ідеї.

Лариса КІТ

25 років тому зусиллями насамперед університетських викладачів створено Українську асоціацію міжнародного права (УАМП) – професійне об’єднання юристів-міжнародників, що з часом перетворилося на всеукраїнську громадську організацію. Подібні є в кожній незалежній державі, яка має власну науку міжнародного права. Це достатньо велика сила, здатна допомогти державі вирішувати її проблеми.
Із цим до учасників конференції з нагоди ювілею УАМП, яка відбулася в Інституті міжнародних відносин, зверталися представники державної влади – голова Конституційного Суду України Святослав Шевчук, заступниця Міністра закордонних справ України Олена Зеркаль, заступник Глави Адміністрації Президента України Олексій Філатов, Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков.
– Нам важливо знати вашу фахову думку і ще важливіше, аби про неї знало суспільство, – звернулася Олена Зеркаль до учасників зібрання, на яке з’їхалися справжні зірки міжнародного права кількох поколінь періоду української незалежності. Зокрема, професор Володимир Буткевич – один із «батьків-засновників» УАМП, його багаторічний голова і завідувач профільної кафедри ІМВ, свого часу – суддя ЄСПЛ і один з авторів Конституції України. Тепло згадували учасники й людей, які поклали життя для того, аби довести, що міжнародне право в Україні існує. Окремою сесією заходу стали міжнародно-правові читання пам’яті легенди міжнародного права – професора Олександра Задорожнього, який очолював УАМП у 1999 – 2017 роках.
Збір доказів для міжнародних судів, недосконалість чинної правової бази, порівняльний аналіз і методологічна підтримка правових реформ – ці та інші запити до українського міжнародного права, на думку посадовців, нетерпляче чекають рішень уже сьогодні. Через російську агресію та зовнішньополітичні складнощі Україна нині потребує не тільки військового, а й юридичного фронту, в авангарді якого – міжнародне право.
Бути почутими, заявити світові про міжнародно-правову позицію України та її практику в сфері міжнародного  права науковці  можуть зі сторінок видань УАМП: «Українського часопису міжнародного права» (нині він на шляху виконання останніх вимог для індексування у Scopus) та «Українського щорічника міжнародного права», який із нинішнього року видаватиметься виключно англійською мовою.
– Понад те, серйозні західні видавництва можуть взяти на себе видання нашого Щорічника, – переконаний перший віце-президент УАМП, доцент ІМВ Микола Гнатовський. – Така практика поширена стосовно держав, де досягнуто високого рівня міжнародних публікацій. Цілком імовірно, що за 2-3 роки ми побачимо «Український щорічник міжнародного права» Оксфордського чи Кембриджського видавництва.