DSC_0043Наш університет – важливий майданчик для мотиваційних лекцій лауреатів щорічної міжнародної премії імені Івана Франка, яка є почесним визнанням вагомих здобутків науковців світу в галузі україністики та соціально-гуманітарних наук.
Лауреат 2018 року професор Гельсінського університету Йоганнес Ремі виступив перед студентами КНУ. Він отримав премію за роботу «Брати чи вороги: український національний рух та Росія. Із 1840-х до 1870-х років». Дослідження професора Ремі розглядає українську національну діяльність та політику російського імперського уряду в українському питанні.
Чому фінського професора зацікавило, як національні діячі бачили відносини між українцями і росіянами, як вони сприймали відносини між українцями та російською інтелігенцією? Йоганнес Ремі пригадує, що коли досліджував Київський університет імені святого Володимира, довідався про українські захоплення його студентів. І саме бажання краще пізнати ці події підштовхнуло науковця обрати темою наступної роботи український національний рух.
Вивчаючи проблему, професор Ремі провів чимало часу в архівах і бібліотеках кількох країн, зібравши неймовірну кількість опублікованих і неопублікованих раніше документів. Він намагався реконструювати те, що рядовий діяч думав про Росію у своєму повсякденному житті, і як це впливало на політичну програму національного руху. Окрім того, книга стала вагомим дослідженням механізму цензури та репресій українського руху в царській імперії. За висновками професора Йоганнеса Ремі, частина представників українського національного руху вже у 1850-ті роки вважала, що Україна повинна отримати свою повну незалежність від Росії. Проте російські чиновники, які опікувалися питанням українського націоналізму, не могли зрозуміти політичний клімат ні в Україні, ні в Європі в цілому.
Наприкінці зустрічі студенти КНУ змогли поставити свої запитання лауреату премії імені Івана Франка.