500206473Лариса КІТ

Вітчизняну наукову спільноту сколихнула безпрецедентна новина: уперше в історії український науковець отримав грант Європейської Дослідницької Ради (European Research Council Consolidator). Зазвичай 90% фінансування за такими грантами отримують дослідники європейських країн. Випускник хімічного факультету, а нині співробітник КНУ Павло Михайлюк отримав грант у розмірі 1,9 млн. євро терміном на 60 місяців для виконання проєкту «BENOVELTY – Насичені біоізостери бензолу та їх застосування у розробці ліків».
Павло виконуватиме своє дослідження в компанії Enamine Ltd в Україні, де працює провідним науковцем. Компанія є глобальним постачальником хімічних та біологічних послуг біотехнологічним компаніям світу, академічним установам та дослідницьким організаціям.

Чому проєкт українського науковця так зацікавив European Research Council Consolidator?
Кожен напрям хімії – неорганічна, полімерна, фізична, органічна або медична хімія – має справу з похідними бензолу, вуглеводневої органічної сполуки, отриманої внаслідок переробки нафти. Понад 500 найменувань сучасних ліків, включно з банальними аспірином та парацетамолом, складаються з молекул, що містять бензольне кільце. Останніми роками фармацевтичні компанії намагаються поставити на ринок нові ліки, оскільки вони часто використовують старі підходи та бензолвмісні «будівельні блоки». Мета нових досліджень – запропонувати безпатентні еквіваленти існуючих лікарських засобів, що також забезпечить їм посилені властивості.
Дослідження Павла Михайлюка має на меті вирішити це питання та сприяти розвитку медицини, використовуючи нові ізостери – молекули з подібною формою та властивостями. Заміна однієї біологічно активної ізостери на іншу дозволяє вченим підвищувати біологічні та фізичні властивості сполуки, не вносячи істотних змін у хімічну структуру. Команда Павла планує розробити інноваційні біоізостери, які можуть увійти до складу нових противірусних, протизапальних та гіпотензивних препаратів.

Довідково
Павло Михайлюк – випускник хімічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, нині доктор хімічних наук. Після захисту у 2008 році кандидатської дисертації залишився працювати на хімічному факультеті університету на посаді інженера, з 2011 року – молодший науковий співробітник науково-дослідної лабораторії.
Сфера наукових досліджень: фторорганічна хімія, пептидний синтез, хімія конформаційно-утруднених сполук. Автор понад 100 наукових статей.