хлопець наташинНаталя МАЦИБОК-СТАРОДУБ

Він народився в невеликому селі Сокирниця Хустського району – це майже на кордоні з Румунією, за роки навчання в старших класах Сокирницької ЗОШ устигнув здобути перемоги у 6 міжнародних олімпіадах, а також 14 всеукраїнських олімпіадах і конкурсах у сфері екологічної інженерії. Він міг би виїхати до найближчого зарубіжжя, як багато хто з його односельців і знайомих, міг би вибудовувати кар’єру у відомих міжнародних корпораціях, натомість – свідомо обирає навчання й працевлаштування в Україні, прагне ділитися власними знаннями й винаходами не тільки зі співгромадянами, а й із цілим світом – задля покращення світу довкола й людського способу господарювання в нім.

Він – це Валентин Фречка, активний винахідник і невтомний мрійник із Закарпаття, студент-бакалавр ННЦ «Інститут біології та медицини» КНУ імені Тараса Шевченка, який навчається за спеціальністю «біотехнології та біоінженерія».
Коли спілкуєшся з ним, відчувається, як захоплено й невтомно він оповідає про справу свого життя – винайдену технологію виробництва паперу з опалого листя дерев, але не завжди усвідомлюється, наскільки потужні зусилля й багатогодинна праця стоять навіть не так за самою ідеєю, як за численними Валентиновими проектами задля промислового впровадження винаходу. Бо ж винахід, який не відомий широкому загалові, – це навіть не половина всієї справи, це засновок, над реалізацією якого потрібно ще працювати й працювати. Але Валентинові Фречці досить непогано вдається давати раду як із українськими, так і зі світовими скептиками: лише за останні роки йому поталанило налагодити співпрацю із компаніями Plazmatec і P&G, стати представником Міжнародної асоціації екологів в ініціативах Youth for Wildlife Conservation («Молодь за збереження дикої природи») і The POP (Protect Our Planet) Movement («Руху захисту нашої Планети»), а також добитися посади у відділі інновацій Житомирського картонного комбінату. Співпраця з комбінатом дозволила Валентинові Фречці здійснити апробацію свого винаходу в масштабах промислового виробництва, тож він охоче ділиться власними здобутками: «Ми підтвердили ефективність використання листя як замінника деревини. Ми виготовили папір на спеціалізованому обладнанні, яке показало, що папір і справді якісний!». А ще ж – міжнародна представницька діяльність задля популяризації власного винаходу й пошуку інвесторів, регулярна участь у фестивалях інновацій і конкурсах, навчання в провідному закладі вищої освіти України. Проактивна життєва позиція забезпечила юнакові перемогу в рейтингові за 2019 рік «Top 30 Under 30» від видання «Kyiv Post», що винагороджує зусилля молодих українців, котрим вдалося досягнути значних результатів у своїх царинах діяльності у віці до 30 років!
Наразі Валентин Фречка сповнений енергії і відкритий до співпраці, планує налагодити партнерські зв’язки й подальше ділове співробітництво з Україно-китайським інноваційним центром КНУ, прагне зазнайомитися з представниками студпарламентів більшості навчальних підрозділів Університету, щоб організувати найближчим часом низку публічних зустрічей зі студентством Шевченкового університету, прагне виступати з публічними лекціями під час зустрічей слухачів Бізнес-школи КНУ, а водночас – юнак опікується юридичними аспектами реєстрації власного винаходу, готується до серйозного наукового тестування своєї розробки за допомогою міжнародного обладнання.