Перед МаршемРік захищав державу на Сході доцент кафедри давньої та нової історії України нашого університету Олександр Надтока. Демобілізувався Олександр наприкінці серпня – встиг якраз до початку нового навчального року. Його розповідь про службу вражає. Це історія, яка ввійде до підручників новітньої історії України:
- На військову службу я прийшов як доброволець і був зарахований до 3-го батальйону «Фенікс» 79-ї окремої Миколаївської аеромобільної бригади. Близько 80% його складу – добровольці, які прагнули допомогти своїй країні після трагічних подій під Іловайськом. Багато з нас пройшли через події Революції Гідності, тому методи російських спецслужб та їхніх агентів в Україні були для нас трохи знайомі. У липні–серпні 2014 р. Росія змінила тактику війни на Сході України й почала активніше застосовувати регулярну армію. Необхідно було терміново посилювати українські військові частини, відновлювати потенціал підрозділів, які зазнали бойових втрат. На початковому етапі формування нашого батальйону особливо цінною була допомога волонтерів, а саме уродженця м. Миколаєва Юрія Бірюкова та його друзів.
У серпні–вересні 2014 р., коли проходила підготовка батальйону «Фенікс» на полігоні під Миколаєвом, ще не було загальної «учебки» для мобілізованих десантників. Кожна бригада вирішувала цю проблему по-своєму. Ми пройшли дуже інтенсивну підготовку: набуття навичок ведення бою в наступі та обороні, проведення рейдів по території, контрольованій противником, встановлення координат ворожих об’єктів, різноплановий стрілецький вишкіл тощо. Як показали подальші події, починаючи з літа 2014 р. стратегія війни з нашого боку змінилася. Ми перейшли до оборони і стримування ворога по всьому периметру фронту на Донбасі. Наш взвод отримав перше бойове завдання на початку жовтня: охорона та супровід потужних ракетно-артилерійських комплексів, задіяних в АТО.
Своєрідним апогеєм нашої служби в зоні АТО стала передова поблизу Новоселівки -2, розташованої між Чермаликом та Гранітним. Як я дізнався пізніше, з іншого боку р. Кальміус розташовувалися підрозділи російських тактичних груп «Восток» та «Кальміус». Ми утримували лінію оборони та прикривали гаубичну батарею нашого батальйону. Артилеристи показали себе відмінно – усю зиму успішно накривали стаціонарні об’єкти ворога, завдавали нищівних ударів по колонах техніки російсько-терористичних формувань, знищили переправу в районі Гранітного, яку противник готував для наступу на Маріупольському напрямі. Та частина нашого взводу, яка мінялася з позицій, розташовувалася в Новоселівці-2 і виконувала функції резервної групи. Її піднімали по тривозі щоразу, коли виникала небезпека виходу ДРГ супротивника до нашого периметру або фіксувалися невідомі нам транспортні засоби. Міномети противника обстрілювали наші позиції, а Новоселівка періодично зазнавала ударів ворожих «Градів».
Крайнім (військові ніколи не кажуть «останній» – прим. ред.)нашим завданням у зоні АТО стало формування протидесантної групи, яка утримувала частину узбережжя Азовського моря в передмісті Маріуполя. Навесні 2015 р. виникла загроза ворожого десанту з моря, до контрольованого російськими сепаратистами Новоазовська прибули підрозділи спеціальних операцій морської піхоти російської армії. Прямо на морському піску ми облаштовували окопи, дзоти, перекриті щілини, капоніри для техніки і підготували чимало «сюрпризів» для ворога, який наважився би наступати на цьому напрямі. На маріупольських позиціях ми відзначили Великдень та річницю визволення Маріуполя від російсько-терористичних банд (13 червня), сусідами нашої 9-ї роти були підрозділи морської піхоти, добровольчі батальйони «Донбас» та «Азов».
Завершальним акордом служби стала участь у парадному розрахунку Маршу Незалежності в Києві 24 серпня 2015 р. «Коробка» ВДВ на Марші складалася з вояків 4-х бригад високомобільних десантних військ – 25-ї Дніпропетровської, 79-ї Миколаївської, 80-ї Львівської та 95-ї Житомирської. Там, де багато хто з нас у часи Революції Гідності захищав Майдан від «Беркута», ми пройшли парадом вже як вояки ЗС України, учасники бойових дій.
Дякую всім бойовим побратимам за спільну службу, усім рідним, знайомим, волонтерам, які допомагали під час служби в зоні АТО, дякую всім патріотам України за спільні духовні та матеріальні зусилля в справі захисту рідної землі! Вічна пам’ять і слава загиблим воякам! Слава Україні!
На фото:
Перед Маршем Незалежності 24 серпня 2015 р. За час участі в АТО Олександр Надтока нагороджений відзнакою командувача військ «Південь» «За оборону Маріуполя» та відзначений подякою Міністра оборони України .