пальмаТетяна КОЛОМІЄЦЬ,
Ботсад імені академіка О. Фоміна,
провідний біолог

У нашому Ботанічному саду зацвіла австралійська пальма. Помилуватися субтропічною гостею посеред глибокої київської зими прийшли учасники проекту Ради ветеранів «ОЗОН».
Пальма Лівістона австралійська – перлина субтропічної оранжереї. Має понад 200 років, нині вона найстаріша в Європі з тих, що ростуть у захищеному ґрунті. Наша красуня вже у дорослому віці примандрувала до Києва  з Ботанічного саду Кременецького ліцею у 1834 році. Півтора століття прожила в контейнері, а після реконструкції оранжереї (1976-1979 рр.) була висаджена у ґрунт.
Умови, створені для рослини у новій оселі, були настільки сприятливими, що в 1976 році вона вперше зацвіла. Рослини південної півкулі зберігають свій генетично закладений ритм розвитку й квітують тоді, коли на їхній історичній батьківщині наступає літній період із температурами до +35°С.
Попри скорочений світловий день і не зовсім відповідні температури в оранжереї на широті Києва взимку пальма Лівістона щороку квітує у січні-лютому та сповнює гордістю співробітників Ботанічного саду. Вона милує погляд відвідувачів красою своїх жовтих суцвіть у кроні віялоподібного листя і майже досягла даху 30-метрової оранжереї.
Довгожителька пережила чимало потрясінь, стала свідком багатьох історичних подій. Пам’ятає холодну зиму 1919-1920 років, коли Олександр Фомін разом із однодумцями рятували рослини, закриваючи вибиті шибки в оранжереях дошками і власним одягом. Пам’ятає німецьку окупацію 1941-1943 рр., коли співробітники опалювали оранжереї дровами з малоцінних порід дерев паркової частини саду. Їй пощастило уникнути долі тих пальм, орхідей та папоротей, що їх вивезли з нашого саду німецькі окупанти, відступаючи з Києва наприкінці 1943 року.
На сьогодні пальма Лівістона австралійська є справжньою окрасою і гордістю нашої колекції, яка набула статусу національного надбання.   Наступного року, коли Ботанічний сад відзначатиме 180-річчя свого заснування, ми сподіваємося ще на одну ювілейну подію – 40-е квітування нашої пальми.