Лариса КІТ.

52Напередодні Нового року у Кам’янець-Подільському у рамках проєкту «Кам’янецькі ноти і крила «Щедрика» презентовано перший у світі запис пісні «Caroll of the Bells». На цій унікальній грамплатівці компанії Brunswick 1922 року майбутній улюблений Різдвяний гімн планети виконують учасники Українського національного хору під керівництвом Олександра Кошиця.

Запис відтворили на грамофоні The VictorVictrola VV-VI виробництва США (1922), який є ровесником платівки. Унікальні експонати придбав для України просвітянин і меценат, колекціонер і дослідник Анатолій Паладійчук, автор і куратор проєкту. Він також знайшов і придбав для України ще кілька цінних експонатів, зокрема, невідомі партитури англомовної версії «Щедрика», серед яких – пісня «The Bluebirds» (1933 року). Її у стислі терміни вивчили і прекрасно виконали на презентації учасники Народної хорової капели «Дніпро» під керівництвом Ірини Душейко. Цей творчий колектив є спадкоємцем і продовжувачем традицій хору Університету святого Володимира, який уперше виконав «Щедрика» у грудні 1916 року.

«The Bluebirds» – досі невідома версія «Щедрика», написана американським музикантом Максом Кроном, у якій оспівуються не дзвоники, а сині пташки – ідея значно ближча до оригінального тексту української пісні. Досі про існування цього твору в Україні і, напевно, в США, не було відомо. На початку 1930-х років Макс Крон працював з Олександром Кошицем над виданням збірки «Songs of Ukraine» (українські пісні в аранжуванні О. Кошиця в перекладі на англійську). Вочевидь, саме тоді він звернув увагу на «Щедрика» і написав адаптований англійський текст. Так з’явилася пісня «The Bluebirds».