ЗахарЯк досягти спільного рішення у найскладнішій ситуації показали учасники Тижня ООН в Інституті міжнародних відносин – низки студентських заходів, присвячених дню народження Організації (24 жовтня) та 25-річчю Представництва ООН в Україні. Впродовж тижня студенти моделювали, дебатували, приміряли на себе роль агента України та спілкувалися з представниками найавторитетнішої в світі міжнародної організації.

Лариса КІТ

Найбільш масштабною подією Тижня стало Всеукраїнське моделювання ООН ІМВ: спершу моделювали засідання Ради Безпеки та Ради з прав людини, потім – Міжнародного Суду ООН.
До участі в моделюванні роботи Ради Безпеки та  Ради з прав людини було відібрано 55 учасників (зі 170 заявок) із різних вишів України. Найбільш прискіпливо добирали учасників на роль представників країн – постійних членів Радбезу: вони мають бути досвідченими і відповідальними гравцями, адже без них навіть засідання не розпочнеш – це суперечить регламенту. А процедурних моментів під час засідань дотримувалися чітко: будь-яке «я» у виступі представника делегації Голова комітету невтомно виправляла на «ми» чи «наша країна». (Нехай звикають, не виключено, що до реального виступу в ООН у декого з них лише кілька років).
Для Моделювання важливо, щоб наприкінці був результат – резолюція. Цьогоріч обидва комітети змогли узгодити та прийняти свою резолюцію: Радбез – щодо ситуації з курдами в Іраку, Рада з прав людини – щодо прав ЛГБТ-спільноти.
– Специфіка гри у тому, що спільної резолюції можна і не досягти, – пояснює член оргкомітету Моделі Захар Процюк (як і всі автори заходів Тижня, він студент ІМВ). – Якщо прописана резолюція не відповідає інтересам, наприклад, Росії – вона може її заветувати. Як і в реальному Радбезі, Російська Федерація у нас найчастіше користується правом вето. Але наше моделювання показало гарний приклад реальності – як можна дійти спільного рішення навіть із Росією!
Створюючи кейс для моделювання Міжнародного Суду ООН, автори орієнтувалися на дражливі проблеми сучасного міжнародного права. Так, одразу вирішили, що це мають бути питання  територіальних претензій та ядерних випробувань, – пояснює Олексій Чижик. У минулому мут-корті (навесні студенти-правники моделювали роботу Міжнародного кримінального суду) він брав участь як гравець, тепер долучився до команди організаторів.
І якщо торік  у Модель суду грали лише студенти ІМВ, то на нинішню з’їхалися  команди різних вишів України. Оцінювали рівень їхньої підготовки висококваліфіковані судді, відомі практики та теоретики міжнародного права.
Організатори моделювання Міжнародного Суду ООН дуже хотіли провести якісний і цікавий мут-корт, «зроблений власноруч». «Адже чимало мут-кортів відпали останнім часом, зокрема, ті, що відбувалися в Москві, – зізнався Данило Недвецький. – В українських університетах діють сильні мут-кортівські рухи, спрямовані на міжнародні конкурси, а от внутрішніх змагань ми проводимо замало».
– Підготовка до участі в Моделі Суду вимагає від учасників пошуків і знання багатьох джерел та основної теорії, – пояснює Тетяна Танчин, яка розробляла процедуру всього конкурсу. – Завжди треба бути готовим пояснити, звідки ви це взяли і як аргументуєте – без базових знань тут ніяк. Знання команди по суті оцінюють не лише за обставинами конкретної справи, а й за рівнем володіння основами загального міжнародного права.
Знайому ситуацію у незвичному форматі представили під час моделювання переговорів із мирного врегулювання збройного конфлікту на Донбасі. Цей кейс на основі реальних фактів розробили для своїх українських друзів французькі студенти з Université Paris Sud у Парижі. Вони також виступили модераторами заходу. Переговори проходили англійською мовою, результатом стало підписання угоди, що задовольняє усі сторони.
Основна мета Моделювання ООН – зрозуміти Організацію шляхом відтворення її зсередини. На думку оргкомітету Тижня, саме у такий спосіб матриця ООН найкраще закарбується у пам’яті учасників. Неможливо забути всі ті емоції, кулуарні перемовини, пошуки компромісу чи хвилювання через те, що твою резолюцію можуть відкинути або заветувати. Такий шлях, мабуть, найкращий спосіб зрозуміти, що таке ООН, Рада Безпеки чи Міжнародний Суд.