Литва 2Ольга СЕМИЛЯК

Нещодавно парламент ухвалив зміни до Конституції України в частині правосуддя. І поки механізм нової системи набирає обертів, КНУ теж не відстає від актуальних трендів. Зокрема, знаковою подією стало підписання Договору про співробітництво між Міністерством юстиції України та Університетом. Як зауважив під час зустрічі зі студентами міністр юстиції Павло Петренко, у нашій alma mater  готують найкращих правників.  І зазвичай роботодавці в першу чергу розглядають анкети випускників КНУ. Можливо тому з проектом змін до Конституції України в частині правосуддя наприкінці минулого року Президент України Петро Порошенко завітав саме до студентів КНУ.

Як зазначив заступник декана юридичного факультету Максим Куцевич, реформування законодавства – перманентне явище. І викладачі під час розробки навчальних програм, лекційних курсів та при веденні семінарських занять обов’язково це враховують.
До речі, отримати величезний досвід від спілкування з викладачами можуть не лише студенти, а й школярі середніх класів, вступивши до «Університету юних правознавців». Цей проект, створений за ініціативи викладачів ЮФ, дозволяє кмітливим школярикам в ігровій формі пізнати основи юриспруденції, а також відчути, як воно навчатися у КНУ.
Цікаві можливості відкриваються і для студентів-правників, адже факультет пропонує різноманітні міжнародні освітні програми на будь-який смак. Зокрема, актуальна Магістерська програма подвійного дипломування, яка реалізується на підставі угоди про співробітництво між КНУ імені Тараса Шевченка та Університетом імені Міколаса Ромеріса (м.Вільнюс, Литва). Цього року вона пройшла міжнародну зовнішню акредитацію.
Програма насправді є ласим шматком для студентів, адже вона передбачає видачу двох дипломів – нашого Університету та литовського, а ще можливість продовжити навчання за іншою спеціалізацією у вільнюському виші чи навіть знайти роботу у Литві. Однак більшість студентів, заряджені ентузіазмом «перезавантажити» країну, повертаються додому.
«Щасливчики» перший семестр навчаються в нашому Університеті, другий і третій – у литовському ВНЗ. У Вільнюсі студенти не лише гризуть граніт науки в аудиторіях, але й відвідують вищі судові інституції в Литві, що дозволяє познайомитися з європейським судоустроєм зсередини. На четвертий семестр магістри знову повертаються до рідного КНУ, де працюють над дипломною роботою. А її захист, як зауважила Юлія Ващенко, координатор з міжнародних освітніх проектів, нагадує своєрідний телеміст. Адже до обговорення студентських робіт приєднуються за допомогою Інтернету і литовські викладачі.
Отримати знання з американського та європейського права можна і в самому Університеті, завдячуючи потужним Центрам американського та німецького права.
До речі, останній успішно функціонує ще з 2013 року. Однак урочисте відкриття офісу Центру (НЦП) відбулося нещодавно. На свято завітав Надзвичайний і Поважний Посол Німеччини в Україні Крістоф Вайль, окресливши основні завдання Центру. Це і проведення перших німецько-українських навчальних судових дебатів з державного та конституційного права у Києві та Дюссельдорфі, і відкриття довгострокової німецької доцентури з адміністративного права на базі Центру, і розгалуження його регіональних представництв, і відкриття Інформаційного центру імені Александра фон Гумбольдта.
Окрім того, вже зараз при НЦП діють безкоштовні курси німецької мови. Також є бібліотека німецької правничої літератури, яка складається з понад 200 підручників і монографій німецькою мовою з різних галузей права. Книги подарували КНУ німецькі університети.
До того ж, за словами директора Центру німецького права Романа Мельника, за фінансової підтримки координатора ОБСЄ в Україні з вересня почнеться великий проект «Покращення викладання права в Україні», суть якого полягає в розробці методики вирішення юридичних казусів. Простіше кажучи, в навчанні студентів практика буде переважати над теорією, як це відбувається у німецьких університетах.
Отже, в КНУ створено всі умови для того, аби молоді правники озброїлися знаннями і стали гідними служителями Феміди, яких так потребує наша країна.