Польський ректорНаш університет відвідав президент польської Фундації ректорів (PRF), представник Конференції ректорів наукових шкіл Польщі (KRASP) пан Єжи Возницький. Президент Спілки ректорів ВНЗ України Леонід Губерський тепло привітав польського колегу, розповів про міжнародну роботу української Спілки ректорів і, зокрема, нашого університету. Пан Возницький презентував польську Конференцію, розповів про її законодавчу та організаційну діяльність і досвід міжнародної співпраці. Учасники зустрічі обговорили комплекс конкретних заходів, що дозволить стати Україні й Польщі ще ближчими в сфері вищої освіти. Єжи Возницький запросив представників української Спілки на березневий Ярмарок вищої освіти в Польщі, а також презентував монографію, присвячену польському досвідові фінансування вищої освіти.

Обговорено план польсько-українського проекту, яким займатиметься Фундація польських ректорів. Пан Возницький озвучив перспективи співпраці й запропонував вивести її за межі традиційних студентських обмінів. Молоді українські вчені повинні мати можливість використовувати найсучаснішу матеріально-технічну базу в польських університетах для реалізації власних наукових ідей, — переконаний він. Леонід Васильович погодився з усіма пропозиціями колеги та оголосив про спільну підготовку угоди, яка передбачатиме обмін аспірантами, докторантами й пост-докторантами, читання лекцій і реалізацію спільних наукових проектів.

Після зустрічі з керівництвом пан Возницький дав коротке інтерв’ю.

—  Пане Возницький, розкажіть, будь ласка, детальніше про умови, що сприяють співробітництву і що йому перешкоджає.

 

—  Наше співробітництво базується на великому досвіді обміну студентами й, зокрема, навчання українських студентів у Польщі. Ми хочемо вийти за межі навчання та викладання й розвивати співпрацю з аспірантами, докторантами, пост-докторантами. Найважливіший сприятливий чинник, що дозволить Польщі поширювати та поглиблювати співпрацю з українською освітою й наукою — значне фінансування польської освіти й науки з боку ЄС. У Польщі побудовано потужні  надсучасні міжуніверситетські науково-дослідницькі центри, на кожен з яких було виділено понад 100 млн. євро. Ці центри, характер роботи яких планувався як міжнародний, очікують на нових науковців. Найближчий наш партнер —Україна, і ми сподіваємося, що молоді українські науковці зможуть використовувати наші центри як базу для своїх досліджень.

 

Серед проблем я хотів би виокремити невизначеність щодо фінансування спільних проектів. Чиїм коштом проводитимуться обміни? Не визначено також, як стимулювати молодих українських учених до участі і як вибрати конкретних науковців, що візьмуть участь у проектах. Адже в нас поки що немає подібного досвіду.

—  Які галузі освіти найперспективніші  для співробітництва?

—  Наші партнери зі Сходу славляться високим рівнем підготовки з природничих наук: фізики, математики, в промислових галузях освіти. Зараз ми розраховуємо на запровадження інновацій у промисловості, тому дуже зацікавлені в таких фахівцях. У гуманітарній сфері, безперечно, найцікавіші  історичні та філологічні проекти.

—  Насамкінець, пане Возницький, запитання, яке я не можу не поставити. Як вплине велика політика на наше освітнє співробітництво?

—  Дуже дякую за запитання, його й сам не хотів би обходити мовчанням. Польські організації з повагою ставляться до рішення керівництва країни. Ми дуже сподівалися, що асоціація у Вільнюсі буде підписана. В ці рамки добре вписувалася наша пропозиція зробити співпрацю України та Польщі тіснішою на рівні ректорів ВНЗ. Польща досягла серйозних успіхів у складі ЄС, і такого ж успіху ми бажаємо Україні. Але ситуація змінилася. Політичні стосунки з Європою на певний час «заморозилися». Можна поставити запитання — чи зменшилася роль нашої освітньої ініціативи? Я рішуче відповідаю — навпаки. Тим важливіша наша ініціатива, тим більша роль наших контактів на рівні ректорів. Ми зараз  серед тих небагатьох, хто не шукає образ. Український академічний світ для нас важливий партнер, і ми готові до  міцної багатовимірної співпраці.

Марина Герлига,

Фото: Андрій Єловиков, прес-центр