татар1Тема Криму має постійно звучати в усіх просторах – інформаційному, академічному, культурному – не сходити з порядку денного міжнародних організацій. З такою думкою зібралися в Інституті міжнародних відносин учасники конференції «Деокупація і інтеграція інформаційного простору Криму: міжнародно-правові та медіакомунікативні інструменти».

Лариса КІТ

Серед учасників та гостей заходу – Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, перший заступник Міністра інформаційної політики України Еміне Джапарова, радник Міністра інформаційної політики України Юлія Каздобіна, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров, науковці й правозахисники, представники органів державної влади та громадського сектору. Організаторами заходу виступили кафедра міжнародного права і кафедра міжнародних медіакомунікацій та комунікативних технологій, Українська Асоціація Міжнародного права. Конференцію було проведено до 75-річчя ІМВ.
– Тема Криму досі не є системною, вона спорадично виникає після чергового інформприводу, – відзначила Еміне Джепарова.
За 5 років армія і держава зробили так, що люди не відчувають ні окупацію Криму, ні міжнародний збройний конфлікт на Сході України. Однак інформаційна війна триває на всій території нашої держави, зауважила професор Ольга Буткевич.
Зробити так, аби питання Криму не залишилося у дипломатичних архівах, назвав завданням дипломатів представник України в Раді Європи Дмитро Кулеба, який долучився до дискусії в режимі скайп-зв’язку. Не менш важливим, на його думку, є донесення до кримчан сигналу про те, що Україна пам’ятає про півострів і його жителів. Використовувати усі міжнародні майданчики для нагадування про окупацію Криму закликав радник представництва України при ЄС Андрій Наджос.
Особливо відзначив поєднання правової та інформаційної складової при обговоренні теми Криму заступник директора ІМВ Антон Кориневич. Він розповів учасникам конференції про перспективи притягнення винних до кримінальної відповідальності за Крим.
Говорили також про інформаційну окупацію українського півострова, порушення там прав людини, переслідування журналістів і блогерів на окупованій території. Нам цілком під силу розвивати тему інформаційної окупації Криму в наукових дослідженнях, продовжувати документувати злочини окупаційної влади, підтримувати канали комунікації з нашими співгромадянами і дбати про зміст такої комунікації, – наголошували учасники конференції.
Продовженням заходу стало відкриття у фойє Інституту виставки «В’язні Кремля». На ній представлені портрети затриманих і засуджених російською владою українців і кримських татар з їхніми біографічними даними. Як зазначив лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, експозиція повинна нагадувати людям про долі політв’язнів.