на 5-туРоман ЄДЕЛЄВ,
Інститут міжнародних відносин

Лише кілька зустрічей провів в Україні президент Freedom House Майкл Абрамовітц, який уперше відвідав нашу країну. Одна з них – зустріч зі студентами Інституту міжнародних відносин КНУ.
З 1973 року міжнародна правозахисна неурядова організація Freedom House публікує своє щорічне дослідження глобального рівня дотримання політичних прав і громадянських свобод – «Свобода у світі»; з 1993 року організація відкрила свій офіс в Україні .
Майкл Абрамовітц у своїй лекції для студентів ІМВ розповів про глобальні виклики для цінностей свободи у сучасному світі та сучасний стан демократії. Особливу увагу приділив питанням вільних демократичних виборів, боротьбі з корупцією, свободі ЗМІ та важливості демократії у сучасному світі. Пан Абрамовітц у розмові зі студентами запевнив, що Україна зможе стати більш демократичною державою – подолавши корупцію, захищаючи вільні медіа та підвищуючи політичну культуру суспільства. На жаль, сьогодні Freedom House відносить Україну до «частково вільних» держав, але ми маємо всі шанси повернутися до статусу «вільної» держави, який мали у 2006-2010 роках.
Також під час лекції пан Абрамовітц відверто назвав дії Російської Федерації в Україні порушенням міжнародного права, вказавши на факт окупації Кримського півострова та підтримку збройних формувань в окремих районах Донецької і Луганської областей.
Запитання, які студенти ставили Президенту Freedom House після лекції, вчергове засвідчили високий рівень підготовки і розуміння наявних проблем. Цікавили теми дотримання та можливості обмеження прав і свобод під час збройного конфлікту, чи несуть популізм та втручання інших держав загрозу для проведення вільних і незалежних виборів, досвід США у вихованні нульової толерантності до корупції, а також можливості стажування в організації.