TSNUK_Anriichuk

Проєкт «Запитуй у фахівців: науковці КНУ імені Тараса Шевченка про #коронавірус» набирає обертів і збирає дедалі більше запитань. Пропонуємо вашій увазі відповіді університетських експертів.

На запитання з галузі медицини й біології відповідає доцент кафедри вірусології ННЦ «Інститут біології та медицини» Олена АНДРІЙЧУК:

1. Як довго коронавірус зберігає інфікуючі властивості на одязі?

Коронавіруси, на зразок SARS-CoV-2 (COVID-19), зберігає свої інфекційні властивості на одязі та масках до 12 годин, на поверхнях до 5 днів. Але заразність вірусу значно знижується вже за 3 години. Одяг та білизну можна прати з порошком у машині за максимально можливої температури та ретельно просушувати.

2. Як впливає на цей вірус мікрохвильове опромінення? Яка потужність і який час потрібен для дезінфекції у домашній мікрохвильовці?

Віріони чутливі до підвищеної температури, органічних розчинників, неіонних детергентів, формальдегіду, окисників та ультрафіолетового випромінення (10-15хв). Пряме сонячне опромінення призводить до повільної інактивації вірусів – 3 год при 37-38ºС. У зовнішньому середовищі інактивується при +33 °С за 16 годин, при +56 °С за 10 хвилин. Прості дезінфікуючі засоби можуть знешкодити вірус, унеможливлюючи зараження людей. Використовують для дезінфекції звичайні побутові дезінфекційні засоби із 0,5% хлору або 60-80% спирту із дотриманням правил безпеки. Немає практики використовувати мікрохвильове опромінення для інактивації вірусів.

3.Чи поширюють вірус комарі та інші комахи?

Ні. Для даної вірусної інфекції характерний механізм передачі – крапельний та контактний.

4.Чи доцільно промивати (полоскати) носоглотку для боротьби з вірусними інфекціями?

Не доцільно.

5.Чи правда, що існує взаємозв’язок вакцинації БЦЖ і перебігом зараження та одужання хворих на коронавірус-19? Чи досліджується це питання зараз?

Нещодавно американські епідеміологи зазначили, що тяжкість захворювання і смертність від коронавірусної інфекції залежить від вакцинації. Зокрема, йдеться про щеплення БЦЖ (виробляє імунітет до туберкульозу). Епідеміологи зі США зазначають: у країнах, де вакцину почали використовувати пізно або ж рівень вакцинації невисокий (Італія, Нідерланди, США), коронавірус поширюється швидшими темпами, а кількість летальних випадків найбільша. При цьому у відносно бідних країнах з тривалою вакцинацією БЦЖ (наприклад, Бразилія) спостерігається незвично низький рівень смертності від коронавірусу.

У Китаї ж щеплення БЦЖ робили, починаючи з 1950-х років, однак у 1966-1976 роках його було припинено. Це і призвело до появи “слабкого прошарку” населення, який постраждав найбільше, переконані науковці.

Але автори дослідження зазначають: наразі це теорія, яка потребує підтвердження, однак закономірність, про яку пишуть автори, й справді простежується.

6. Якщо людина хворіла на застуду із симптомами, схожими на коронавірус, але тест не робила, чи можливо згодом зробити якийсь тест, щоби знати хворів чи ні? І чи є в Україні така можливість?

Специфічні антитіла виробляються після інфікування SARS-CoV-2. Антитіла в сироватці визначаються із застосуванням різних методів. Позитивний титр сироватково-специфічного lgM або специфічного lgG у фазі одужання (recovery phase) може бути в 4 рази вищим, ніж у гострій фазі (acute phase). Він може використовуватися як діагностичний критерій для пацієнтів із підозрою на інфікування, у яких тест на виявлення нуклеїнової кислоти був негативним. Під час подальшого моніторингу lgM виявляється упродовж 10 днів після появи симптомів, а lgG виявляється через 12 днів після появи симптомів. З підвищенням рівня антитіл у сироватці крові вірусне навантаження поступово зменшується.

Тести на основі виявлення противірусних антитіл показують, як у хворого виробляється імунітет до вірусу, тобто не раніше ніж на 10-12 день після зараження. Фактично ці тести на поточній стадії епідемії практично марні. Їх єдине застосування – виявлення людей, у яких вже є імунітет, і нічого більше.

Саме такі тести були завезені в Україну, хоча користі з них практично ніякої, принаймні на сьогоднішній день. Але в подальшому, при великому бажанні та наявності власних коштів – такий тест можна зробити.

7. Чи можуть віруси проникати в організм через органи слуху?

Новий коронавірус – це респіраторний вірус, який переважно поширюється при тісному контакті з хворою людиною. Зазвичай через слину – кашель, чхання зараженої людини; прямий контакт із інфікованим; торкання рота, носа або очей забрудненими (ще не вимитими) руками після контакту з хворою людиною або контакту з поверхнею, зараженою інфікованою людиною. У рідкісних випадках зараження може відбутися через фекальне забруднення. Тому важливо, щоб хворі люди дотримувалися гігієнічних заходів, наприклад, кашляли в тканину або в лікоть. Якщо на руках буде достатня кількість вірусу, то при контакті зі слизовою оболонкою очей можна занести його в організм. Як відбувається зараження через очі? Найпростішим контактним чином – досить потерти очі, випадково торкнутися слизової, натиснути на повіки, доторкнувшись до вій і т.д.

Офіційно не визнано, що даний вірус може проникати в організм через органи слуху.

8. Чи є дані про повторне зараження і активний перебіг хвороби вдруге невдовзі після одужання?

Так, на жаль, такі дані вже фіксуються в Китаї (чи не утворився постійний імунітет до даного вірусу, чи вірус мутував). Але через те, що вірус новий, то пояснення поки що немає.