TSNUK_Shevchenko

Проєкт «Запитуй у фахівців: науковці КНУ імені Тараса Шевченка про #коронавірус» набирає обертів і збирає дедалі більше запитань. Пропонуємо вашій увазі відповіді університетських експертів.

На запитання «Пилові бурі, які ми спостерігаємо цієї весни, – це виняткове явище, якийсь цьогорічний феномен чи це вже ознака незворотних змін клімату?» відповідає доцент кафедри метеорології та кліматології, кандидат географічних наук Ольга ШЕВЧЕНКО:

Пилова буря – це атмосферне явище, що являє собою перенесення великої кількості пилу (піску) сильним вітром, яке супроводжується значним погіршенням видимості. Це явище виникає під час посушливої погоди і посилення швидкості вітру до значень, за яких відбувається видування із підстильної поверхні часток ґрунту (піску). На утворення пилових бур впливають структура і рівень зволоженості ґрунту, наявність рослинного покриву, а також орографія.

Горизонтальна протяжність районів, охоплених пиловою бурею, досить різна – від кількох сотень метрів до тисячі кілометрів і більше, вертикальна – від кількох метрів до 6–7 км. Пилові бурі в Україні у переважній більшості випадків виникають на невеликих площах і мають локальний характер. Тривалість пилової бурі також змінюється у широких межах – від чверті години до кількох діб.

На території України сприятливі умови для виникнення пилових бур найчастіше створюються у степу. На північ і північний захід частота прояву пилових бур зменшується. В окремі роки на півдні України зафіксовано 40 днів з пиловими бурями, в центральний областях – 10–15 днів, на півночі – 5 днів.

Кількість випадків пилових бур на території України значно змінюється з року в рік. Вони виникають не щорічно, а переважно – у посушливі та суховійні роки. За період 1961–1990 рр. такими роками були 1962, 1966 – 1969 рр., 1974, 1984, 1990 р. В 1991 – 2000 р. пилові бурі взагалі не відмічалися.

Якщо говорити про Київ, то пилова буря для нього не є характерним явищем і спостерігається нечасто. За період 1961–1990 рр. це явище спостерігається у середньому раз на 10 років. В окремі роки може спостерігатися кілька днів з пиловою бурею, а потім – пилові бурі можуть не спостерігатися протягом тривалого періоду.

Передумовою формування пилових бур, які ми мали можливість спостерігатися всередині квітня в північних областях (включно з Києвом) була аномально тепла безсніжна зима, тривалий бездощовий період навесні (через що вологозапаси в ґрунті були дуже низькими, а верхні шари ґрунту дуже висушеними), низька відносна вологість повітря та сильний штормовий вітер.

Отже, чи пилові бурі на території України цієї весни можна вважати якимось унікальним явищем, що раніше не спостерігалося? Ні, це явище, що час від часу спостерігається в усіх регіонах України.

Чи пов’язані пилові бурі зі зміною клімату? Якщо в майбутньому під впливом зміни клімату на території України, зростатиме частота прояву аномально теплих малосніжних або безсніжних зим, тривалих бездощових періодів та інших посушливих явищ, то це призведе до зростання частоти прояву пилових бур.