TSNUK_Matsko

Проєкт «Запитуй у фахівців: науковці КНУ імені Тараса Шевченка про #коронавірус» набирає обертів і збирає дедалі більше запитань. Пропонуємо вашій увазі відповіді університетських експертів.

На запитання «На думку філологів, чи з’являться нові слова у нашому лексиконі після пандемії коронавірусу?» відповідає Оксана МАЦЬКО, кандидатка філологічних наук, доцентка Інституту філології, керівниця Лінгвістичного клубу “ЗМовники”:

Мова не йде на карантин, мова лишається основним засобом спілкування. Мова живе, розвивається, реагує на всі суспільні зміни. І на сьогодні таких реакцій, найперше, можу назвати три.

Перша – розширення сфери вживання медичної термінології, яка зі сфери обмеженої лексики переходить у сферу загальновживаної. А це виникнення нових розмовних форм, слів, які пов’язані з карантином, наприклад, «карантинити», «закарантинити», «перекарантинити». Або така розмовна форма лексеми, як «ковідка», утворена від терміну COVID-19.

Дуже цікаво спостерігати за розвитком, трансформацією фразеологічного фонду, за виникненням нових фразеологізмів, як, наприклад, «Моя хата з краю, карантин перечекаю», «Не такий страшний звір, коли є туалетний папір», «Людина людині – коронавірус» або «На карантин надійся, а сам не гуляй». Саме таке завдання шукати нові матеріали з фразеології отримали наші студенти як завдання для дистанційної роботи.