TSNUK_BugrovПроєкт «Запитуй у фахівців: науковці КНУ імені Тараса Шевченка про #коронавірус» набирає обертів і збирає дедалі більше запитань. Пропонуємо вашій увазі відповіді університетських експертів.

На запитання «Чи зміниться попит на спеціальності у постпандемічному світі?» відповідає Володимир БУГРОВ, проректор з науково-педагогічної роботи, кандидат філософських наук, професор:

Спеціалісти, які займаються професійним консультуванням і методикою освіти, відзначають, що такий тренд розпочався ще до пандемії у відповідь на багато інших викликів. На сьогоднішній день дослідники говорять про те, що традиційний набір професій, у тому числі популярний в Україні, достатньо серйозно змінюється. Є попит не просто на юриста з фундаментальною спеціальністю – потрібні ті, хто займається конкретно енергетичним чи природоохоронним правом, правом космічним, правом інтелектуальної власності, багатьма іншими сферами в зв’язку з тими видами діяльності, які постають нині.

Скажімо, вже не потрібен фінансист загалом – потрібен консультант із персональних фінансів, тому що кожен із нас тепер має чимало інструментів для власної фінансової діяльності. Сьогодні не потрібно йти в банк для того, щоб відкрити депозит – додатки або онлайн-ресурси дозволяють це зробити в декілька кліків. Маючи картку банку, можемо розраховуватися не заходячи до його відділення, можемо здійснювати інвестиції, купувати багато чого іншого, наприклад, облігації внутрішньої державної позики. Отже, потрібний фінансовий консультант із персональних фінансів.

Освіта, яку ми здобуваємо сьогодні, вже не є вже такою, якою вона була 50 років тому, – освіта на все життя. Нині у тренді освіта впродовж всього життя. І тепер, особливо в епоху пандемії, важливими стають ті, хто вміє розробляти масові відкриті онлайн-курси, фахівці зі зворотного зв’язку між споживачами освітнього контенту і тими, хто його створює. Це яскраво засвідчують такі успішні приклади як «Coursera» чи українська платформа «Prometheus». Адже змінюються обставини, і ти повинен достатньо швидко адаптуватися до них і мати необхідні для цього знання. А для цього не варто гаяти час – треба вдосконалюватися самому.

Дуже важливими будуть спеціальності, пов’язані з психологією. Усі ми бачимо сьогодні, що відбувається в глобальному інформаційному світі, проблеми тягнуть за собою психологічні кризи – як особисті, так і суспільні. Фахівці суспільної психології з індивідуального психологічного консультування – а з іншого боку, фахівці з інформаційної гігієни. Вони будуть украй популярними і затребуваними найближчі десять років.

Завдяки інформаційним технологіям ми маємо величезний доступ до гігантського обсягу даних – те, що ми називаємо відкритими даними, data science. Тому ті, хто володіє математикою, ті, хто володіє інформаційними технологіями, завжди будуть затребувані, тому що робота з великими обсягами даними – це насамперед математика.

Насамкінець, дуже важливим сьогодні буде те, що стосується сфери суспільного, сфери політичного – тобто фахівці з соціології, політичних наук, міжнародних відносин. Вони будуть абсолютно необхідними, тому що ми вибудовуємо нові реалії нового світу – світу з іншими системами безпеки, іншими системами охорони здоров’я, іншими комунікаціями. Тому ті, хто вмітиме моделювати й макетувати ці системи, пояснювати їх, давати аналіз так, що вони будуть необхідними. – однозначно будуть потрібні.

На завершення скажу, що головним залишатиметься, як і раніше, якість освіти, мають бути якісні компетентності людини, здатної не лише виконувати рішення, а приймати їх, формулювати та втілювати в життя. Лише тоді ми будемо успішними.