• TSNUK_AnriichukЯк не заразитись на ковід у стоматолога?

Вірогідність заразитися в стоматологічному кабінеті пацієнту набагато менша, чим заразитися самому лікарю. Але при дотримані всіх протиепідемічних та санітарно-гігієнічні заходів – ймовірність зараження знижується до нуля.

Запобіжні заходи, які введені та дотримуються для безпечного обслуговування у стоматолога: використовують одноразові інструменти або термічно оброблені (автоклавування). Кожен кабінет для прийому пацієнтів окремий, після кожного пацієнта дезінфікують робоче місце (всі поверхні), використовують УФ-опромінювач та провітрюють приміщення. Між прийомом пацієнтів 30 хв. Весь медичний персонал  використовує індивідуальні засоби захисту, зокрема, маски, захисні екрани, головні убори і рукавички, які гарантують вам повну безпеку під час процедури. Таким чином, повністю виключається можливість контакту біологічних рідин різних пацієнтів таких як кров або слина.

Пацієнти максимально захищені, оскільки в медичному закладі дотримуються комплексних заходів захисту і профілактики.

 

  • Чому театри і концертні зали відкриватимуть пізніше за стадіони й пляжі? Де скупчення людей небезпечніші?

Найбільш небезпечним вважається закритий простір. Особливо якщо там відбувається скупчення людей. З точки зору епідеміології – це правильно, що театри і концертні зали відкриватимуть пізніше за стадіони й пляжі. Приклад, вчені Йельского університету зазначають, що варто побути людині в закритій кімнаті 1 годину, як концентрація збудників в ній збільшиться на 37 млн. Досліди, які проводилися раніше, завжди в закритому просторі показували велику кількість збудників і вчені звернули увагу на те, що найнебезпечнішим переносником являється людина.

Тож, відкритий простір є безпечним для перебування в ньому людей.

  • Як не заразитися, приміряючи одяг чи взуття у магазинах?

Наразі у світі немає підтверджених випадків, коли людина інфікувалася коронавірусом через одяг. Адже через шкіру коронавірус не передається. Остерігатися треба, але не одягу, а немитих рук, якими ви після примірки торкаєтеся обличчя, навіть не помічаючи цього.

Проте, якщо хвора людина, наприклад, кашляла в цей одяг чи залишила на ньому якийсь свій біологічний матеріал, то теоретично таке можливо.

Тому заходи профілактики у магазинах повинні бути такі ж, як і в інших закладах. Повинна проводитися дезінфекція, мають бути антисептики, маски. Обов’язковим є провітрювання та прибирання примірочних.

Справжня загроза криється у немитих руках, якими люди можуть торкатися обличчя після примірки.

Як уникнути ймовірного інфікування під час примірки одягу?

Міряти одяг потрібно у масці, а одразу після примірки варто помити чи продезінфікувати руки. За можливості варто здійснювати покупки швидко і без примірки. Хоча від стерилізації рук це не звільняє.

Після контактів із речами у магазині (продуктами на полиці, візком чи кошиком, іншими поверхнями) не чіпайте обличчя. Вірус передається з краплинками слизу, у такому середовищі він не дуже життєздатний, тому не треба боятися, що ви вдихнете вірус із повітрям, який принесли з одягом. Однак, знову ж таки, одяг тріпати по всій оселі не варто.

  •  Наскільки висока ймовірність заразитися на коронавірус у міському транспорті, зокрема, у метро?

Всі ми розуміємо, що наявність інфекційного агенту (у даному контексті циркуляція коронавірусної інфекції) становить потенційну небезпеку для здорової людини внаслідок прямого впливу – зараження.

З епідеміологічної точки зору основні фактори, що впливають на розвиток епідемічного процесу аерозольних збудників, це: щільність населення, скупчення населення, народжуваність, формування організованих колективів, міграції, організація вакцинування.

Тому скупчення людей у обмеженому просторі матиме високу ймовірність того, що людина може заразитися. Але знову потрібно акцентувати: за яких факторів відбудеться саме висока ймовірність інфікування. Дотримання простих правил може знизити ймовірність інфікування: не торкатися руками обличчя, рота, носу, очей, вдягнути маски, обробляти руки чи носити рукавички, менше торкатися спільних поверхонь, особливо поручнів на ескалаторі в метро (бо вони входять у п’ятірку найбрудніших предметів), а потім ще й не мити рук, у дорозі не користуватися мобільним телефоном, перебувати подалі від людей, які чхають чи кашляють. Використання системи правил та заходів однозначно знизять ризики зараження. І тоді можемо говорити про малоймовірний ризик зараження на коронавірусну інфекцію.

  • “Жінка захворіла на Covid 19. Вона заразила чоловіка. Він, не знаючи про це, поспілкувався із дочкою і зятем. Чи правда, що дочка із зятем перехворіють у легшій формі, тому що вірус при “переході” слабшав?”

Ні, неправда. Легша форма від цього не залежить. Легка форма залежить від отримання інфекційної дози, факторів зовнішнього середовища, “соматичної трансформації” людського організму та індивідуальної схильності.

Головним критерієм протікання хвороби є інфікуюча доза. Вища інфікуюча доза може бути асоційована з більш важким перебігом хвороби. Цей фактор вже доведений. Тобто, якщо спілкування не було тісним із хворою людиною, значить потрапити в організм можливий невеликій кількості вірусних віріонів (мала концентрація вірусу) – легка форма. Якщо тісний контакт із хворим, потрапляння в організм великої кількості віріонів (висока концентрація вірусу) – важка форма.

Іншим фактором прояву легкої чи важкої форми є в який саме період відбулося контактування людей (інкубаційний період, розпал хвороби тощо).

І ще один фактор – це реагування імунної системи організму людини на вірусну інфекцію.