TSNUK_Rubliov

Проєкт «Запитуй у фахівців: науковці КНУ імені Тараса Шевченка про #коронавірус» набирає обертів і збирає дедалі більше запитань. Пропонуємо вашій увазі відповіді університетських експертів.

На запитання «Як працюють міжнародні та всеукраїнські математичні олімпіади під час карантину?» відповідає професор факультету комп’ютерних наук та кібернетики КНУ імені Тараса Шевченка, організатор математичних олімпіад в Україні Богдан РУБЛЬОВ:

Почнемо з невеличкого екскурсу. Свого часу, навесні МОН України, як завжди, видало наказ про проведення четвертого етапу математичних олімпіад. Їх планували розпочати 19 березня, але в країні оголосили карантин, тож проведення олімпіад стало неможливим. Міністерство спробувало таки знайти невеличкий прошарок часу, щоб встигнути провести четвертий етап олімпіади хоча б по тих предметах, по яких є міжнародні олімпіади. Таких набралося вісім чи дев’ять, для них був призначений новий термін на початку квітня. Але склалося не так, як хотілося, карантин було продовжено до 11 травня і всі олімпіади четвертого етапу скасовано. Протягом цього часу МОН скасувало проведення четвертого етапу олімпіад цього року по всім предметам.

Що таке четвертий етап математичних олімпіад в Україні, знають всі учасники, які прагнули на нього потрапити, – це незабутня подія в житті дитини. Вона може змінити (і зазвичай змінює) життя дитини на багато років уперед. Потрапивши на олімпіаду такого рівня, потрапивши в коло своїх однолітків, дитина вже ніколи не облишить вивчення цього предмету і на все життя закохається в нього. Як приклад можу навести себе: після того, як у 7-му класі я потрапив на Республіканську олімпіаду від Київської області, від математики вже не міг відступитися ні на крок. Так і теперішні діти.

Цьогоріч усі, хто виборов право змагатися в четвертому етапі Всеукраїнської олімпіади, позбавлені цієї можливості. Дуже-дуже шкода! Але давайте подумаємо, чи можна щось змінити. Я думаю, що всі зацікавлені сторони, всі, хто відповідає за олімпіади, дуже і дуже хотіли б її провести й цього навчального року. Думаю, що і всі діти, які вибороли право змагатися на четвертому етапі, із задоволенням приїдуть на цей захід навіть улітку, розуміючи всі форс-мажорні обставини, які склалися. Дуже хотілося б також мати на це добру волю освітніх керівників країни і областей.

Зі свого боку ми гарантуємо, по-перше, що будемо дотримуватися усіх чинних законів, усіх обмежувальних заходів, якщо вони ще будуть діяти. По-друге, рівень безпеки дітей під час проведення олімпіад четвертого етапу буде не нижчим, ніж під час проведення ЗНО. Ми бачимо, що ЗНО проводиться абсолютно для усіх випускників, тобто для усіх дітей. Четвертий етап олімпіади проводиться для наших найкращих дітей з кожного предмету, ці діти в подальшому складуть основу студентських мас, будуть найкращими студентами, потім науковцями, і мають принести славу нашій Україні. А якщо держава вже зараз зрозуміла, що науку треба піднімати, то проведення четвертого етапу олімпіади якраз і стане правильним кроком у цьому напрямі.

Щодо міжнародних олімпіад. Здебільшого я говоритиму про математичну олімпіаду, але в деяких інших предметів ситуація така сама. Міжнародні установи вирішили перенести олімпіаду на осінь саме задля того, щоб у всіх країнах змогли відібрати свої команди для участі в міжнародних заходах. Я думаю, що розумно піти назустріч міжнародним установам і так само виконати їхнє прохання. Якщо четвертий етап Всеукраїнської олімпіади у дітей часто буває один раз в житті (у найбільш талановитих – 3-4 рази), то міжнародна олімпіада здебільшого – це єдиний шанс у житті виступити на такому престижному заході, взяти участь чи отримати свою нагороду. Зауважу, що медаль чи диплом учасника цієї олімпіади залишає пам’ять на все життя.

За положенням щодо проведення олімпіад, ми маємо право відбирати команду на міжнародні олімпіади тільки за результатами четвертого етапу національних. Це також стимулює нас встигнути влітку провести четвертий етап Всеукраїнської олімпіади у повному обсязі. Адже це наші діти, які принесуть славу нашій країні!