TSNUK_Kharlamova

Проєкт «Запитуй у фахівців: науковці КНУ імені Тараса Шевченка про #коронавірус» набирає обертів і збирає дедалі більше запитань. Пропонуємо вашій увазі відповіді університетських експертів.

На запитання «Як вплине падіння цін на нафту на економіку нашої країни?» відповідає кандидат економічних наук, доцент кафедри економічної кібернетики економічного факультету Ганна ХАРЛАМОВА:

Звичайно, відповідь не є однозначною. Як економісти ми розглядаємо два періоди – короткостроковий та довгостроковий. Якщо в короткостроковому періоді можливий певний виграш, тобто скорочення ціни на нафту може вплинути на скорочення цін на інші супутні товари, на бензин, відповідно, споживач може відчути короткостроковий позитив.

У довгостроковій перспективі все буде набагато гірше. Адже агропромисловість, виробники металу суттєво пов’язані з ціною нафти. І коли планувалися одні ціни, а ситуація змінилася, це відчує експорт – і бюджет країни недоотримає відсоток від експорту, на який сподівався. Бюджет України недоотримає не тільки цього відсотку, а ще й відсотку від ПДВ, від акцизів, від усього, що так чи інакше пов’язане з цінами на нафту. А ми розуміємо, що це все пов’язано з цінами на бензин, на пальне, відповідно, матиме місце значне скорочення і недостача в бюджеті. Крім того, ситуація в Україні не є ізольованою.

В умовах, коли вся світова економіка зупинилася, коли йде надлишок нафти тому що економіка зупинилася – це об’єктивна ситуація, і ціни на товари будуть глобально знижуватися. Тобто це буде відбуватися паралельно. А от наскільки економіка України буде здатна реагувати на ці моменти, про це сказати дуже важко. Виходячи з того, що на сьогодні бюджет країни має забезпечити існування незахищених верств населення, забезпечити існування і підтримку бізнесу (на сьогодні це позиції, які були закладені ринковою економікою) – вони усуваються на другий план. На перший план виходять соціальні питання. І країна має забезпечити саме соціальні гарантії для свого населення!